| Ady321 a întrebat:

Se poate conduce Aprilia RS 125 de la 16 ani cu A1? Am auzit ca la categoria A1 este legal un motor cu maxim 15 cp... Este adevarat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;"
Daca se incadreaza in cele 3 caracteristici prevazute - capacitate motor de maximum 125 cmc, putere motor de maximum 11 kW (cca 14, 96 CP) si greutatea de maximum 110 kg, atunci se poate conduce cu A1 si aceasta se poate obtine de la 16 ani.
Daca o caracteristica este depasita atunci ai nevoie de categoria A2, se poate obtine de la 18 ani.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg

Da, poti conduce daca are maxim 11kw adica ~ 15cp

| Ady321 explică (pentru suntserios):

Pe mine ma intereseaza strict modelul acesta... de alte modele am inteles ca se poate maxim 15 cp.

| suntserios a răspuns (pentru Ady321):

Teoretic nu il poti conduce cu A1, are peste 11kw

| Ady321 explică:

P.S. : FUNDA!