| anonim_4396 a întrebat:

Se poate înscrie un autoturism pe numele unui minor de 15 ani?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera nu contine vreo interdictie privind varsta proprietarului la inmatriculare, asa ca opinez ca se poate inmatricula.
Ma intreb si te intreb la ce foloseste aceasta, avand in vedere ca nu poti circula legal cu el pe drumurile publice.
Oricum, la inmatriculare, trebuie sa semneze cererea si un parinte sau reprezentantul legal al minorului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat nu ai 18 ani nu poti detine bunuri pe numele tau

| Emir_Emir_2000 a răspuns (pentru suntserios):

Eu am 16 ani si am motocicleta inmatriculata pe numele meu, de cand nu se poate? Am motocicleta de 125cc daca stii măcar ce e aia.