| LFR a întrebat:

Uleiul sae 10w 40 full sintetic de la cei de la Mol este bun? Adica calitativ nu ca pret. multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Uleiul bun nu se cumpara de prin supermarketuri sau benzinarii!
Un ulei calitativ intotdeauna se aduce pe comanda sau se cumpara de la reprezentate! Pretul are si el un cuvant de spus dar nu il privi ca pe un etalon.
Depinde ce masina ai si ce recomanda producatorul tau. Daca producatorul spune ca pentru. modelul tau merge 10w40 full sintetic e bine sa cauti ceva calitativ, de marca cum s-ar spune. Poti incerca la magazinele care aduc piese de importan sau cel mai sigur la reprezentante, pentru ca acolo gasesti uleiuri originale.
La orice colt de bloc vei gasi ulei auto dar multe sunt facute prin garaje si poarta sigle a unor branduri mari (a se vedea castrol).
Pentru ca uleiul este cel mai important lucru pentru motorul masinii eu pun doar ulei original din surse sigure, fac reviziile la timp, doar astfel stii ca masina este corect intretinuta.
Cand schimbi uleiul schimba si filtrul de ulei si daca nu ai mai schimbat demult schimba si filtrul de aer, filtrul de combustibil, iar daca ai AC si pe cel de polen (habitaclu).