| anonim_4396 a întrebat:

Va salut.Am cumparat un autoturism si urmeaza sa il transcriu. Intrebarea este daca pot face asigurarea pe numele meu valabila 1 luna in vederea transcrierii sau e neaparat necesar sa fac RCA pe 6 luni deoarece dupa ce iau noile numere oricum trebuie sa fac RCA pe aceste numere si nu vreau sa platesc cateva sute de lei pentru 1 saptamana cat dureaza procesul de transcriere.Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cu RCA pe 30 de zile poti scoate doar numere rosii.
Pentru inmatricularea definitiva ai nevoie de RCA pe minim 6 luni. RCA-ul pe 6 luni il poti folosi si pentru numere rosii, invers nu se poate.
Pe RCA-ul in vederea inmatricularii nu se trece decat seria de sasiu a masinii, nu si numarul de inmatriculare, astfel incat poti circula 30 de zile cu numerele vechi, avand asupra ta polita in original si o copie a facturii/contractului cu care ai cumparat masinawinking. Polita va fi emisa pe numele tau, astfel incat o vei putea folosi fara probleme si dupa transcriere.
Nu este nevoie sa relistezi polita dupa inmatriculare, decat daca societatea la care ai incheiat-o i-a dat valabilitate doar pe teritoriul Romaniei (vezi punctul 8 de pe polita) iar tu doresti sa iesi cu masina din tara.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate face.

| suntserios a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu nu am vazut asigurator care sa faca RCA pe doar 1 luna.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu asta care crezi tu e procedeul. cand faci rca pentru inmatriculare nu iti trece numerele pe polita, apoi cand ai inmatriculat masina te duci si iti da alta polita cu numerele, nu trebuie sa mai platesti nimic in plus