| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa achizitionez o masina, o troaca, sa o tunez la motor sa o tin asa de fun sa ma dau cu baietii. Vreau sa arate asa normal, da sa pot sa o duc in vreo 350-400 de cai laughing. Imi place e class din 2008 cum arata tunat la exterior, spatele imi place mult, fata nu ma atrage prea tare. Mi-ar placea un AMG un M, dar, sunt scumpe chiar si modele vechi gen '91-2004. Bugetul meu este de 15000-20000 de euro, as vrea sa dau pe ea 5-8-10k si sa mai bag restul de bani in motor, caroserie daca are probleme, un kit exterior simplu frumos, sa o fac sa arate frumoasa. E riscant? adica s-ar putea sa bag bani in ea ca in soba cum spunea un prieten de al meu? laughing. Ce mi-ati recomanda? Imi plac ca masini, e class 2008, seria 5 1991-1995, 2004.

12 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Si te dai jmeker pe strada, te opreste politia si iti ia talonul rolling on the floor. ca sa mergi legal trebuie "tiuningu" sa fie omologat de RAR. si RAR nu omologheaza gunoaie de genul. poate caroseria la un cazan din 99 sa nu tina vibratiile unui motor de 500 cp, facand cazanul instabil si periculos pe drumurile publice.

ca sa bagi 400 cai intr-un cazan = motor macar de 2.5. adica impozit la stat plecand de la 1500 ron/an. ca sa fie si rezistent in timp la caii aia (adica fiabil) iti trebuie macar un 3.5 motor. adica impozit la stat putin peste 5000 ron.

misto, nu? ca sa vina unul ca mine cu un cbr cand esti cu muierile in masina la forta si sa plec pe o roata pe langa tine. rolling on the floor brusc muierile tale se stramba de ras rolling on the floor

| Gogu06 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Nu stiu frate, da cred ca ne invartim in cercuri diferite, de astia ca tine nici la stadiu de cunostinte nu ii tin laughing. Sa iti iei masina sa faci pe smecherul sau sa dai gata muierile laughing. Cand sunt in cazanu meu si pleci pe o roata, o sa te tin minte ca data viitoare cand ne vedem sa iti dau un covrig ca ai incercat sa ma impresionezi laughing.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Gogu06):

Nu, iti iei o masina si bagi sute de cai in ea si alte tampenii de tuning o faci pentru ca ai pasiune si atat. 100% niciun alt motiv.

si eu sunt un ponei roz cu aripioare ca tamponul, sau poate nu.

si bagi motorul ala de 3000cmc cu 500 cai si il bagi pe bulgarica, ca ciuciu bani de impozit anual. sa iti recumperi masina in 5 ani de impozite. sau?

ah da, scuze, tu esti pur pasionat de masini cu putere mare, de aceea alegi mercedes in loc de camaro sau mustang sau o masina facuta pur pentru putere. daca nu scrie mercedes pe cheie toti caii si tuningul e degeaba. cam asa?

| Gogu06 a răspuns (pentru JohnnyBi):

E vorba de tehnologie pustiule, americanca iti scoate din motor de 6.2L 450HP si nemtoaica din motor de 4L iti scoate 510HP. Americanii se chinuie sa faca motoare mari, dar japonezii si nemtii sunt peste ei la masini, atat ca materiale folosite pentru interior, design, motoare. Asta asa pentru cultura ta generala. Fiecare sa isi ia ce ii place si ce isi permite, majoritatea prietenilor mei au bmw, mercedes mai rar, opel, Vw. Oamenii au motoare de peste 200 de cai, nu se dau in stamba, in oras merg cu 30-40, mergem la plimbare 100-200-300km cu viteza medie de 70-80 km/h in afara localitatii. Si cand rup cauciucurile, cand mergem la curse, se blocheaza frumos un drum national noaptea tarziu si se dau baietii, fara sa incurce pe nimeni, fara sa deranjeze pe nimeni. Oricine vine este binevenit sa participe sau sa se uite, este atentionat sa circule pe avarii sau este lasat sa treaca, asta pana vine politia, da suntem plecati demult pana atunci. E nu stiu despre ce vorbesti tu, dar asa o fi la tine la sat acolo. Legat de impozit, e mai putin de jumate din cat castig intr-o luna si asta fara bonusuri de performanta, sa nu mai pun si primele de final de an si alte adaosuri. E nimica toata 20 000, dar nu vreau sa dau mai mult pe un hobby de weekend. Asa ca mucles, vezi-ti de bicicleta ta si daca ai ceva care m-ar putea ajuta spune, daca nu vezi-ti de treaba, ca esti pe langa.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Gogu06):

Da, eram sigur. pe internet toti sunteti bad boys, miliardari, eventual traiti viata ca sultanii si lucrati la spatii verzi. pacat ca aia care chiar fac bani nu stau sa puna intrebari pe TPU, tu esti doar un wannabe bogatan cu mercedes din 1970.

| Gogu06 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Fiecare castiga cat poate, daca cineva castiga in jur de 500 de euro pe luna nu inseamna ca e sarac sau ca nu are ce manca. Nu toti care au masini scumpe sunt bogati, unii castiga 500 de euro si au masina de 10 000, sa muncesti 2 ani de zile sa iti iei masina... e o prostie, mai bine iti iei o masina la 1500-2000 si iti faci treaba cu ea. Sa ai o masina de 20-30 de mii nu inseamna sa fii bogatan laughing). Bogatan e cineva care conduce o masina de 100 000 si face intr-o luna 1milion ala e bogatan. Noi restul ne descurcam cum putem. Si astia care fac banii astia intr-adevar nu cred ca stau pe TPU laughing. Si nu nu vreau sa fiu bogatan, ar insemna sa am multe griji si putin timp liber. Am impresia ca esti un manelist cu care vede numai cocalari in jur. Se vede ca esti un om care nu apreciaza munca, nu e o rusine sa lucrezi la spatii verzi, nu e o rusine sa muncesti in general, dar asa e romanul prost si nespalat... si nu toata lumea e in stare sa faca asta, eu de exemplu n-as fi, m-ar da aia afara dupa doua zile laughing.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O troaca la 20k euro? haha

cu 20k iti iei un Lancer Evo IX sau X. La caroserie arata deja foarte bine, iar motorul are deva peste 200 cp

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Pai el cere 400 de cai din 20.000 de euro... Ce dracu, aia nu e troaca? De gasit gaseste, dar calarita de toti inainte si rupta in doua.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La bugetul ala, ai putea sa fii mai serios.
Eu cred ca esti un copil cu vise...
S55 AMG din 2001 se incadreaza lejer in bugetul tau, si are caii pe care ii ceri.
Eu am avut 200+ cp, la buget sub 1000e.
Din motorul ala, unii au ajuns peste 300cp. Era vorba de o Astra F cu motor C20LET, cu ceva "overclock", dar obosita de altii.

| Gogu06 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

De vreun an de zile tot zic sa imi iau o masina, dar oricum o sa o conduc doar in weekend sau cand ploua afara, nu imi e tocmai necesara. Am banii, dar nu vreau sa imi iau o masina doar de dragul de a avea masina, vreau sa imi iau ceva sa imi placa. As vrea sa iau una sa o reconditionez, sa o resoftez, sa ii mai schimb un ambreiaj, injectoare si cutie daca imi permit sa o fac asa cum mi-ar placea. Ma repet n-am nevoie de masina, ca daca aveam nu voiam 300 de cai, imi luam dracu logan. Si sa dau bani pe o masina de care are toata lumea nici asta nu vreau, de asta, vreau sa imi iau ceva sa o fac a mea, sa-mi placa mie. Clasa S nu vreau, pana la urma ma orientez cred catre un R32 pana in 10k, si da sunt un copil si am nevoie de o jucarie ca altfel o iau razna laughing.

| OldSoul a răspuns:

E unul m-as baga pe un e38, e39, sau un e 60 daca ar fi sa fie model mai nou.
Dar ce mai probabil pe e38.

| Marian_Codrutz_2000 a răspuns:

Reno Megane 2 RS 2.0 16v turbo, 225 de caiwinking