| TaviComplicat a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un scuter sau un enduro ca sa ma plimb pe la tara pe camp si pe ulite. Vreau sa stiu daca roata de la scuter se inteapa usor pe teren accidentat si daca este in stare sa urce un deal. Nu am multi bani si este prima oara pe motor si vreau sa stiu care dintre cele 2 este mai potrivit pentru mine. Vreau doar sa ma plimb pe teren usor accidentat si sa nu am probleme.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Scuterul nu e deloc potrivit pentru teren accidentat. In primul rand, majoritatea au cauciucuri de asfalt, care patineaza de zor si pe iarba. Apoi, scuterul are ambreaj centrifugal, care nu face deloc treaba la dealuri, are un raport mare, care se mareste si mai mult, odata cu turatia. La cutia manuala, folosesti treptele mici, si o poti tura, lucru care iti permite sa treci de pante sau obstacole.
Deci, enduro ar fi perfect, daca nu, macar o motoreta ceva cu viteze.
Eu am o Mobra 50S, de mic, se comporta super pe teren accidentat, la 40kg cat aveam atunci cand o calaream, urcam si pe urmele TAF-urilor, prin padure, cu viteza 1. Un scuter n-ar fi avut nici o sansa pe acolo.

| Expressions a răspuns:

Clar enduro, scuterul e pentru strada si teren neaccidentat.