| Lataretu_Dragos_2002 a întrebat:

Vreau sa vopsesc carenele unui atv,cu spray, cum trebuie sa procedez?

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Matuiesti cu smirghel de 400 cu apa. Vopseaua din spray e f subtire si daca dai cu smirghel mai gros cca 240 cum se da pentru vopsire cu emaur posibil sa-ti ramana urme, nu iese suprafata lisa cum trebuie si nema luciu si estetica. Trebuie sa stii ca -sprayul este o vosea subtire care nu rezista la uzura mecanica, se uzeaza / zgaraie usor de la orice fir de praf la spalat de noroi etc. Alt inconvenient e ca nu poti vopsi peste spray cu emaur sau email pentru ca se branzeste toata fiind pe o clasa de diluant inferioara. Adica daca maine sau 1 luna vrei vopsitorie ca la carte dupa ce a fost data cu spray trebuie sa-l dai jos tot prin smirghiluire.

| Em4nuel0Emmy a răspuns:

Trebuie mai intai sa o cureti cu un smirghel, sa o finisezi bine. Daca e chiupita pe undeva trebuie sa o dai cu chit auto. Dupa aceea poti sa o vopsesti.