| Ade a întrebat:

1. Ce este deochiul?
2. Capul te doare daca cineva te-a deochiat?
3. Poti muri daca cineva te deoache?
4. Cum te deoache cineva?
5. Te poti deochia singura?
6. De ce te deoache cineva?
7. E un descantec cu care poti scapa de el? Daca da, care e?

5 răspunsuri:
| deutSa a răspuns:

Poti spune Tatal nostru de 3 ori :* sau e un descantec, dar ala nu se invata, se fura de la cineva care-l zice...

| BeHappyForMe a răspuns:

Eu stiu de la bunica mea ca daca cineva te priveste insistent te lauda ce frumoasa esti de exemplu poate sa te deoache iti vine rau fara motiv te doare capul esti ametita si rau iti vine sa versi si orice ai face nu iti trece nu am auzit pe nimeni sa moare din deochi nu cred ca te poti deochea singura cineva poate sa te deoache fara sa vrea in special copii mici se deoache de aceea poarta funda rosie pana la botez si nu li se zice pe nume pana dupa botez

Cine pe cine deoache?

oamenii invidiosi
cei care laudau copiii
persoanele cu ochi verzi ori albast
femeile fara copii

sa zici sa nu-i fie cu deochi da asta daca tu lauzi pe cineva scuipi poti sa porti o funda rosie exista si talismane potcoave medalion norocos dar nu cred ca e nevoie de toate astea
Fugi deochi dintre ochi
, din gene, din sprancene, din varful nasului, din maduva oaselor, din crestetul capului si du-te unde cocosul nu canta, unde popa nu toaca, acolo te-asteapta cu mesele intinse, cu faclii aprinse si las-l/lasa-o pe (numele
persoanei) curat/a, luminat/a, cum Dumnezeu l-a/a lasat/-o, Amin!". bunica mea asa zicea si ma simteam mai bine ea zice ca am fost deocheta dar eram prea mica si numai aduc aminte bine.

| thealchemist a răspuns:

1. un fel de blestem, din invidie.
2. posibil.
3. da.
4. nu trebuie sa fie ceva constient, doar sa aiba ciuda pe tine din orice motiv posibil, real sau inventat.
5. nu, din cite stiu eu.
6. invidiaza ceva ce ai, sau nu neaparat, ceea ce cred ei ca ai si nu meriti, cum ar fi ochi frumosi, un par mai frumos, etc., orice ar vrea persoana respectiva sa aiba si nu s-a intimplat.
7. nu sunt un expert dar dupa cite stiu ar trebui intii sa aflii motivul si persoana care te-a deochiat. vrajitoarele iti vor spune ca sunt descintece generaliste, pentru toate felurile de deochi din orice motiv, dar eu nu stiu ca acestea sa mearga. cel mai bine e sa te feresti inainte, nu sa cauti sa scapi dupa.

| Șosețică a răspuns:

1. Se spune ca deochiul este cand cineva mai invarsta de obicei se uita la tine si iti da energie negativa...
2. Da, o sa te doara capul, dar poti avea mai multe... De ex si pe mine ma deochiat cineva si am vomat, m'a durut capul si am avut febra
3. Nu se poate muri
4. Nu
6. Acea persoana te deoachie de ex, esti frumoasa, sau mai stiu eu ce... Unii isi pun haine pe dos ca asa se spune, daca ai ceva pe dos nu te deoache nimeni...
7. Exista si un descantec, nu il stiu... Dar de obicei cand esti deochiat cica ori lasi sa se duca cu timpul (max 4 zile) ori iei o cana cu apa rece si iei 4 chibrituri le aprinzi si arunci chibritele cu flacara in apa, apoi iei 4 gurite de apa de acolo si restul arunci la coltul casei...
Eu asa stiam...

Poti citi aici mai multe despre el: http://kidlilly.wordpress.com/2010/02/28/descantec-de-deochi/

| BoOboO_8282 a răspuns:

Este o credinta populara care spune ca fetele tinere si frumoase, mirii la nunta sau dupa, copii mici si chiar animalele de pe langa casa pot avea diverse probleme din cauza unor oameni care atrag asupra lor energii sau spirite negative. Primii se zice ca sunt "deocheati" iar cei din urma sunt cei care deoache, de cele mai multe ori fara vina lor.

Se spune ca cei cu tenul inchis la culoare nu pot fi deocheati usor, iar cei care deoache au ochii verzi sau albastrii. Acestia din urma sunt in general nascuti cu aceasta "abilitate", si daca stiu ca pot deochea trebuie sa scuipe de trei ori spre cel/cea de care se mira (pentru ca in acest caz este cel mai probabil sa deoache).

Cei deocheati au stari de rau, ameteli sau chiar vedenii.

Pentru a te proteja de deochi trebuie sa porti ceva rosu, eventual un element vestimentar, iar daca te-ai molipsit trebuie sa spui "Tatal Nostru" sau sa rogi pe cineva sa-l spuna pentru tine. Uneori puterea deochiului e asa de mare incat se poate chiar muri, dar se pot face slujbe inainte de a se ajunge acolo.

Din punct de vedere medical aceasta este o boala si se numeste demonofobia sau frica de spirite. Oamenii atinsi de aceasta boala reusesc sa-si autosugestioneze diferite stari pe care ajung in cele din urma sa le traiasca cu adevarat.

In formele mai grave se poate ajunge la stari de anxietate, depresie sau chiar la tentative de sinucidere. Sunt oameni care nu pot dormi noaptea deoarece traiesc stari de panica desi in camera respectiva dorm mai multe persoane. Alti bolnavi sunt irascibili, au ameteli sau atacuri de panica atunci cand raman singuri in casa. Spun ca spiritele celor morti le-ar putea aparea in fata sau chiar ca i-ar putea poseda.

La baza acestor fobii stau in general traume traite in copilarie sau adolescenta dar exista si cazuri in care ele se dezvolta la varste mai inaintate. S-a demonstrat ca unele dintre ele exista de mii de ani.

Fobiile, depresiile, starile de panica sau de axietate, starile de rau autoimpuse nu sunt altceva decat niste reactii firesti prin care mintea noastra incearca sa se protejeze de un eventual pericol. Insa uneori pericolul nu este factor intrinsec ci un atribut pe care il asociem respectivului eveniment ca urmare a unei interpretari. Cu alte cuvinte, dezechilibrul nu apare ca o consecinta directa a actiunii unui factor asupra noastra ci ca urmare a semnificatiei pe care o atribuim acestuia.

Persoana anxioasa, fobica, de multe ori, constientizeaza foarte clar situatia care ii declanseaza intreaga simptomatologie. Uneori insa nu poate face nimic pentru a opri starile prin care trece, alteori, cum este si in cazul deochiului isi autosugestioneaza diferite remedii.

Tratamentul dezechilibrelor, fie ca e vorba de anxietate, depresie, stres, atacuri de panica, fobie sau tulburari de personalitate ori comportament, consta in formarea unor noi deprinderi de a interpreta stimulii, situatiile care le produc, astfel incat intensitatea de manifestare sa scada pana la disparitia totala a simptomelor.

Psihoterapia si consilierea psihologica nu fac altceva decat sa urmeze drumul invers prin care subiectul a invatat si dobandit aceste deprinderi.

Se mai recomanda o viata echilibrata, calculata si fara stress.

Biserica spune asa: Trebuie sa fim constienti ca exista cele doua realitati: Dumnezeu si satana. Bunul Dumnezeu vrea sa ne mantuiasca, insa satana nu doreste mantuirea noastra si vrea sa ne ducem cu el in infernul cel vesnic. De aceea intinde fel de fel de curse omenirii pentru a prinde pe cat mai multi. Intinde multe momeli printre care momeala aceasta a ocultismului, vrajitoriei, despre care se crede ca ar fi binefacatoare dar in realitate nu e.

Cuviosul Paisie defineste deochiul in felul urmator: "Invidia, atunci cand are si rautate, poate pricinui rele. Acesta este deochiul. E o lucrare diavoleasca". Pentru aceasta problema, care se intalneste mai des la prunci (au neliniste, somn agitat, plang fara intrerupere) se va solicita preotului sa citeasca din Molitfelnic rugaciunea pentru dureri de cap (deochi).