| Aѕнℓєу♥ a întrebat:

1. E bine sa fii un EMO?
2.De ce?
3. Daca esti un EMO trebuie sa te tai?
4.Trebuie sa fii mereu suparat/a si sa ai haine gothice.[NEGRE in Carouri gri si alb, Skeletzi]
5.Trebuie sa ai sentimente si sa asculti mereu Metal si Rock?
6.Trebuie sa ai mereu piercing undeva?
7.Frizuri traznite si ochii facutzi cu negru?
8.Trebuie sa fim sentimentali si sa uram tot ce e in jur?
9.Trebuie sa te dai mare?
10.Trebuie sa adori sangele si singuratatea?
Intrebarea de baza:
-Este bine sa fii un EMO si sa faci ca un EMO?
dau fundita pentru cel mai super raspuns happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Emo nu poti sa fii doar ca sa fi la moda. Emo este un sentiment nu un stil de a te imbraca sau mai stiu eu ce. Emo poti sa fii si nu trebuie sa ai breton sau sa asculti mereu metal si rock. Persoanele emo nu o sa zica niciodata "sunt emo". Ele sunt prin comportamentul lor, sunt mai timizi si retrasi si asta nu inseamna ca se taie cu lama si iubesc sangele. Asta e o porcarie inventata de mass-media. Nu trebuie sa ai piercing. Piercing ai daca vrei, daca iti face placere, daca ai un motiv intemeiat sa iti pui. Sentimente are toata lumea, pana si animalele. Ochi facuti cu negru avea si bunica in tinerete so? Frizuri trasnite poate avea oricine si asta nu inseamna ca esti emo. Cine spune ca un emo se da mare? Persoanele emo nu urasc tot ce e in jur si nu cred ca exista vreo persoana pe planeta asta care sa urasca chiar tot. Stilul vestimentar e caracteristic fiecarei persoane. Daca porti o bluza cu un cap de mort nu trebuie sa iti pui repede o eticheta gen "sunt emo".
Daca vrei sa fii emo, nu o face. Pentru ca emo nu poti fi doar asa, ca ti s-a trezit tie sa fii in centrul atentiei. Fii tu insuti si nu incerca sa adopti anumite chestii care nu te caracterizeaza.
Peace.happy

14 răspunsuri:
| Marii a răspuns:

Nu e bine sa fii emo, e cel mai idiot stil. happy

| cornculapte a răspuns:

E bine sa fii tu si sa nu-ti pese de ce zic ceilalti. Totusi, daca esti EMO nu e prea bine daca te tai.
E aiurea sa intrebi daca trebuie sa faci ceva ca sa fii EMO. Parca ai adera la o grupare si ar fi un test si niste conditii ca sa intri. Daca esti EMO esti, daca nu, de ce ai incerca sa fii?

| shadovv a răspuns:

Nu e bine sa fi emo... nu o sa mai ai deloc incredere in tine.

| Aѕнℓєу♥ explică:

Am o prietena emo care ma desparte tot mai mult de ea.ma impinge si imi spune s`o las in pace ca stillul emo este viata ei. dar mereu plange si asculta tot felul de melodii rock. LOL! camera ei este cu negru si rosu.are postere cu tokio hotel si alte feluri de nebuni. e greu sa fii in locu ei? sufara pentru ca a citit pe net un articol in care spunea ca trebuie sa fii mereu suparat si sa plangii ca altfel nu esti emo rolling on the floor. chestii de genu. da vrea sa inteleaga! ce sa ma fac? are sange pe toata mana.ma mir ca nu o doare si inca ceva.se drogheaza! oare ce sa ma fac cu eacrying? parintii ei daca afla o distruge.mai ales ca este distrusa de tot de stillul asta.pff nu am nicio idee.

| Aѕнℓєу♥ explică:

Daca o sa-i spun parintilor ei o sa aiba multe probleme si, daca ii spun n`o sa mai fie prietena mea si sincer, este nebuna! azi m`am certat cu ea da tot nu vrea sa inteleaga i-am spus ca o spun parintilor dar a zis ca se arunca dp pod.pana la urma ce fac?crying

| stefangeles a răspuns:

Nu neaparat trebuie sa te spanzuri sau alte chestii de genu mie unu nu-mi place curentul Emo faza cu sentimente triste si alte minuni dar imi plac frizurile imi place muzica si mai sunt si alte multe chestii laughing) stii care-i faza misto nimeni nu e Emo dat toata lumea are Breton pe o parte si se vopseste brunet de la o vreme happy iar de pircing iti pui ca iti place nu ca sa te faci sa suferi in cazul in care incerci sa il smulgi laughing

| doika a răspuns:

Adevarul e ca : Majoritatea copiilor arată în felul următor: poartă ochelari cu ramă neagra, eşarfe lungi de culori închise. Este foarte uşor să stereotipezi un puşti emo, deşi, ironic, nu poţi defini muzica emo. Cel mai bun mod de a descrie muzica emo este prin arpegiile uşoare ale chitarelor cu vocalize uşoare la care se dă drumul într-o orchestră de chitare distorsionate şi aduse după aceea din nou la partea uşoară. Versurile emo sunt în general foarte poetice şi au o arie de la iubirea pierdută până la credinţe religioase sau alte subiecte emoţionale. Totuşi, emo acoperă în zilele noastre o mare varietate de formaţii, de la melodii uşoare ale celor de la "American Football" la melodii hard de la "At the drive in". Cuvantul emo vine de la emotional... daca esti emo nu inseamna ca trebuie sa te tai pe vene sau ceva in gen. Daca tie iti sat bine sa fii emo atunci fii emo, dar crede-ma din cauza celor din jur ai senzatia ca emo inseamna sa te omori, sa te izolezi, sa te tai pe vene sau sa iti pui un piercing.Stilul emo este unul punk rock, mie imi place sa ma imbrac um pic emo darnu sa ma fac verde in cap. Parerea mea sper sa te ajutebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

EMO nu este cum arăţi.Este ce simţi! Asculţi rock sau metal pentru că îţi place acest gen de muzică nu pentru că un emo ascultă. Te tai dacă aste simţi că vrei să faci. Pircing îţi pui dacă îţi place şi chiar vrei, nu pentru că aşa fac cei emo.NU te dai mare, eşti retras pentru că nu îţi place să fi în centrul atenţiei.Frizura ţi-o faci cum vrei. Sângele poate îţi place din fire. În concluzie, NU faci ce fac ceilalţi, faci ce SIMŢI tu! Nu ştiu dacă e bine, fiecare o i-a cum crede.Pe mine nu mă deranjează acest stil chiar deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietena ta se comporta foarte copilaresc dar din copilarii o sa ajunga sa-si distruga viata. Tu nu face greseala sa te iei dupa ea ca nu ai nimic de castigat. O sa-si dea seama mai tarziu ca se distruge si ca pierde si o prietenie frumoasa. Incearca sa o ajuti, sa vorbesti mai mult cu ea, ia-o usor. Spune-i ca nu merita si ca ea nu trebuie sa fie Emo ca nu pare mai interesanta asa, din potriva. Daca te respinge, las-o in pace si vezi-ti de viata ta. Prietena nu se poate numi. De ce ai vrea sa fii in locul ei? Iti place sa fii asa? Nu cred. Fii tu insuti si nu te lasa influentata de altii, in rau. Daca spui ca se drogheaza si se taie, mai bine vorbesti cu mama ei care poate o sa te inteleaga si va vorbi cu ea. In rest nu stiu ce ai mai putea face, mai bine o lasi in pace.

Peace! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt emo este super cel mai tare lucru.ma tai in fiecare seara sunt singura intodeauna sh ma gandesc la raw

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite... si eu, nu de mult, m-am comportat ca un emo pentru ca asa am simtit.
Si m-am taiat pe maini si picioare si si acum imi place cand imi curge sange, dar crede-ma nu e bine sa faci asa... fi tu insuti. Daca chiar vrei tu sa faci treburile astea fa-le dar nu pentru ca sa te dai mare ca faci lucrurile astea. Pt ca asa eram si eu -> toata lumea imi zicea ca sunt nebuna dar nimeni nu ma intelegea straight face dar serios, cand eram trista trebuia sa ma tai sau sa ma zgariu tare -> sa vad ca sufar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu sunt emo. dar de cele mai multe ori imi place sa stau singura in camera prostinduma incercand sa ma tai, facandumi unghiile negre s. a. imi place negru e o culoare frumoasa pentru mine mai ales pentru emo dar nu trebuie sa asculi tot ce zic oamenii gothici faci ce vrei. e treaba ta

| marcel1971 a răspuns:

Eu as vrea sa-ti raspund la ultima din intrebarile tale. Cred ca cel mai bine e sa fi un om normal cu obiceiuri sanatoase si cu un comportament la fel de sanatos! De ce trebuie sa adopti un anume stil? Astea sunt chestii trecatoare si specifice adolescentei, chesti de care in timp te debarasezi odata cu maturizarea. Un filozof din antichitate spunea: In viata nu trebuie sa faci ce-ti place, sa faci ceea ce trebuie sa-ti placa.