| d33adhya88 a întrebat:

Am 1, 72 inaltime si 50 kg, sunt slaba si am putina burta. Vreau sa o dau jos sau chiar sa fac patratele dar nu vreau sa slabesc in celelalte parti pentru ca deja sunt prea slaba. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa fac sport (exerciti pentru abdomen) sau sa las asa cum sunt?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Prioritatea numarul 1 la tine trebuie sa fie alimentatia. Asta iti rezolva 80% din probleme. E fundatia absolut necesara. Abia dupa faci sport.
Faptul ca ai 50 de kg la 1, 72m inaltime imi spune ca mananci prea putin. Te infometezi.
Caloriile nu sunt ceva rau. Sunt ceva rau insa cand sunt prea multe si sunt ceva dezastruos cu adevarat cand nu le mananci dar iti trebuiesc. Te imbolnavesti. Daca tu nu ii dai organismului tau caloriile necesare, se pune la mod econom, nu ai energie, nu te poti concentra, nu ai forta, etc.
Organismul are nevoie si de proteine. In special de origine vegetala, cum ar fi soia, linte, mazare, naut, quinoa dar si animala precum lapte, carne, oua, branza.
Daca tu nu ii dai gramele necesare de proteina zilnic, organismul iti descompune proteina care ii trebuie din masa musculara.
Si iti pune la loc grasime.
Tu nu trebuie sa slabesti. Trebuie sa ai o alimentatie echilibrata si sa mananci proteina necesara neaparat.

In ce priveste sportul, cardio, adica jogging, dans ori inot iti topesc grasimile. Insa trebuie sa faci 45 minute spre 1 ora pe sedinta.
Muschii abdominali sunt acolo, mai mici sau mai mari. Ei nu se vad din cauza stratului de grasime care ii acopera.
Nu spun sa nu faci si ceva pentru masa musculara, exercitii de forta, dar mai degraba putin spre deloc. O zi, poate doua pe saptamana. Dar cardio e recomandat sa faci minim 3-4 zile pe saptamana.
Ai mare grija ca daca faci sport, trebuie sa te alimentezi si mai bine. Cu 300 - 400 de calorii in plus fata de rata metabolismului bazal.

Citeste si ce am cris aici : http://www.tpu.ro/......teva-zile/

Daca mai ai nelamuriri dupa, intreaba-ma.

| d33adhya88 explică (pentru Bacemi):

Nu ma infometez chiar deloc! Asa sunt eu, oricat as manca nu ma ingras. Mersi de raspuns.

| Cosmin86 a răspuns (pentru d33adhya88):

"Asa sunt eu, oricat as manca nu ma ingras.", asta e o mare prostie.

Daca ar fi adevarat => corpul tau arde INFINIT => MORI.

Tu ai pun comentariu => NU ESTI MORT => nu arzi infinit calorii => exista o limita pe care o poti depasi.

A mai incercat unu care poate sa manance "oricat" sa tina pasu cu mine si nu a reusit sa manance nici jumate din ce mananc eu.

I-am recomadnat intr-o zi 6 piepti de pui si 60 de copane de pui... dupa 20 de copane, deja ii venea sa vomite si nu mancase nici macar 1 singur piept, nici nu incepuse inca rolling on the floor

| Bacemi a răspuns (pentru d33adhya88):

Asta e o presupunere a ta. Daca ai face un calcul stiintific, sa vezi de cate calorii are nevoie corpul tau si efectiv sa stai sa calculezi 1-2 zile vei vedea ca mananci prea putin.
Prea putine calorii si prea putine proteine.
Corpul nu minte, organismul arata clar ce faci tu cu el.
Ai grija la sport pentru ca poate fi un dusman.
Atunci cand faci foarte mult sport trebuie sa mananci mai mult. Si mai ales proteine, pe cat se poate in stare lichida.
Daca nu respecti asta tu vei slabi muschi si vei pune in loc grasimi.
Iar organismul se va speria si nu te va mai lasa sa fii la capacitate maxima. Te va mentine intr-o stare de hibernare. Sa ai energie cat sa duci furculita la gura si sa te gandesti cat fac 2+2. Nimic mai mult. Orice judecata peste atat va fi cu mari greutati si cel mai probabil va fi eronata.
Te infometezi fara sa iti dai seama din cauza temerii de a te ingrasa.
Insa faptul ca vizual vezi un pic de sunculita in talie te sperie si te face sa te autosabotezi.
Scade masa musculara si creste grasimea. Zi de zi.
Continuand asa vei ajunge nu doar sa fii grasuta un pic in talie, ci sa fii plinuta la propriu, si fund si falci si tot. Nu cred ca vrei asta.

6 răspunsuri:
| Mira1234567 a răspuns:

Ramai asa

| Lorenna22 a răspuns:

Eu sunt putin mai inalta decat tine, dar tot asa, sunt slaba la corp doar ca am putin burta si sunculite. laughing Deci nu stiu ce sa zic, fa mult sport si abdomene, eu nu prea fac, trebuie sa recunosc. Dar vreau sa incephee hee

| george9696 a răspuns:

Du-te la sala! Lucreaza abdomenul dar in egala masura si celentante grupe musculare. Daca vei antrena si celelalte grupe musculare nu inseamna ca vei slabi..vei tonifia acele grupe si vei avea un corp frumos.Fa ti un program, elimina fast food ul, respecta orele de somn si usor usor vei da burta jos si vei avea si un corp sculptat.Nu zic sa respecti in tocmai planul facut dar macar incearca sa ai o viata cat mai ordonata.Nu crezi ca ar fi pacat sa ai doar abdomenul lucrat, cand poti avea tot corpul lucrat? Asta e parerea mea dar sfatul meu pentru tine e ca daca te apunci de sala nu o abandona.Succes!