| Alien2 a întrebat:

Am o intrebare: cine stie cu ce fel de solutie sau detergent se sterge vopseaua de pe haine? Multumesc

Răspuns Câştigător
| spiridus25 a răspuns:

Petele de vopsea de ulei proaspete se pot indeparta usor cu terebentina, acetona sau cu amestecul acestora, ori cu petrol curat. Locul patat se umezeste cu o bucatica de vata imbibata intr-unul din solventii mentionati mai sus si se freaca apoi cu amoniac pana la disparitia completa a petei. Petele vechi de vopsea de ulei se umezesc cu terebentina, iar dupa ce vopseaua s-a inmuiat, se curata cu o solutie concentrata de bicarbonat de sodiu si se spala bine cu apa calda. - See more at: http://sfaturipentruvoi.blogspot.com/......opsea.html
http://articole.famouswhy.ro/cum_scapam_de_pete/#ixzz1rNZW54On

3 răspunsuri:
| nutuxcristian a răspuns:

Inmoaie hainele in apa calda cu 50ml de Vanish si lasa-le asa ceva timp. Apoi baga-le la masina de spalat, la cate grade au nevoie hainele sau in regim normal.

| Tinna666 a răspuns:

Depinnde ce vopsea. vopseaua de par sau de sprancene se duce cu venish sau cu o solutie dacuta din pur, bicarbonat, otet si apa calda.freci bine pata cu o periuta si apoi bagi haina in masina de spalat

| AKARA0 a răspuns:

Iti cumperi diluand de la magazin, pui in ceva si freci bine