| Alexandrutssa a întrebat:

Am 15ani, aproape 1.70 si azi m am cantarit si aveam 59.7. Dati mi si mie asa sfaturi ce sa mananc, ce exercitii sa fac si de exemplu daca pot sa beau ceaiuri verzi ceva. Dimineata ies la alergat in parc+exercitii tot in parc. si seara ori ies cu rolele ori merg in curtea scolii si ma zbengui cu mingea laughing)) adica un handbal ceva laughing)). Mersii :* aa si mananc aproape numai fulgi Fortza cu iaurt

5 răspunsuri:
| Ramina a răspuns:

Eu iti recomand sa iti faci un program pe care sa-l respecti atat pentru dieta cat si pentru exercitii fizice.
Pentru dieta, pe langa faptul ca trebuie sa reduci mancarea per total, iti recomand sa te abtii in fiecare saptamana de la ceva, de exemplu o saptamana nu mananci deloc carne, o saptamana fara dulciuri, una fara produse pe baza de faina, una fara prajeli si repeti de cate ori e nevoie, in afara de asta trebuie sa renunti la sucuri acidulate total si sa bei in fiecare dimineata pe stomacul gol cel putin un pahar de apa pana ajungi la cat mai multe + ceai verde de orice fel 2-3 cani pe zi + 2-3 litri de apa pe zi (apa ajuta foarte mult la eliminarea grasimilor), de asemenea apa cu suc de lamaie este foarte buna pentru slabit
Pentru exercitii poti face in felul urmator:
Luni lucrezi abdomenul http://data2.whicdn.com/images/94759177/large.jpg cateva din exercitiile astea cu cat de multe repetari poti
Marti te odihnesti
Miercuri lucrezi picioarele http://data2.whicdn.com/images/102039406/large.jpg + genoflexiuni
Joi te odihnesti
Vineri te duci la alergat, alergi cat rezisti pana ajungi la cat mai mult
Sambata te odihnesti
Duminica faci cardio care arde cel mai repede grasimile si ai de ales : alergat, sarit coarda, bicicleta, mult mers pe jos
Daca te tii de ele, cu timpul o sa vezi rezultate si o sa-ti creasca rezistenta si o sa poti face exercitii si in zilele in care inainte te odihneai + alergat mai des care e cel mai eficient si sanatos.
Iti spun toate astea din proprie experienta si din ceea ce fac zilnic, daca vrei sa afli mai multe despre orice de genul, anunta-ma.

| wolder a răspuns:

Alearga mult
cauta pe net exercitii de slabit si fa-le
bea multa apa
nu manca prajit
nu manca dupa 7 seara
mananca multe fructe legume
nu manca mult seara

| AneMarye a răspuns:

Buna ^.^ Sa stii ca ceaiurile sunt chiar foarte bune atunci cand vine vorba de dieta. Este un ceai anumit pentru slabit, unul chinezesc, dar si musetelul este destul de bun la mentinerea dietei...Sa eviti sa mananci sau sa bei ceva greu (cu calorii),in general salate,legume, fructe. Sport cat se poate, cu coarda, la alergat, cu biciclete...cat despre role, au un rol important si ajuta si la abdomen cat de cattongue Bafta happy Sper ca te-am ajutat cu ceva happy

| Alexandrutssa explică (pentru AneMarye):

Zi mi te rog despre ceaiuri. Cum se numesc, cat costa, din ce sunt :*

| AneMarye a răspuns (pentru Alexandrutssa):

Pai, parerea mea despre un program...este destul de strict si s-ar putea sa slabesti prea brusc, asta afectandu-ti sanatatea...Nu trebuie neaparat sa te abtii de la atatea lucruri din alimentatie, ci doar sa nu le consumi asa de des sau in cantitati mari. Acum, despre ceaiuri : ceaiul chinezesc "Sanye Antiadipose Tea". Contine malva verticellata, frunze de lotus si ceai verde.Il gasesti in doze individuale, la pret de 9 lei (30 de pliculete.

BIO (Ceai de slabit cu lamaie.Contine macese,coaja de lamaie, mere, menta, hibiscus, sena.Se gaseste sub forma de pliculete la 4.5 lei.

Si ceai de slabit NaturaVit. Contine leustean,menta,varga de aur, ceai negru, sena si hibiscus. Insa varianta Vrac, este cea mai eficenta. Urmezi aici instructiunile, insa inloc de 2 lingurite la 200 ml. pui doar una. Dar daca vrei, ar trebui preparat in cantitati mai mari, punand 4-5 lingurite de ceai la 1 l de apa. happy