| 99NYC a întrebat:

Am fata iritata/inrosita pentru ca mi-am luat niste puncte de grasime cu un extractor de puncte, de fapt numai fruntea imi este inrosita (mi-au ramas niste urme rosii). Sambata am o intalnire importanta si nu as vrea sa apar asa sau macar sa mi se calmeze unpic iritaiile alea. Imi puteti recomanda o masca sau altceva facuta acasa?

Răspuns Câştigător
| AnneMarye2013 a răspuns:

Amesteca 1 lingurita de pudra de turmeric cu una de miere si una de apa. Aplica pe fata si asteapta 10 minute, dupa care clateste cu apa rece. Evita contactul cu ochii. Antiseptic puternic, turmericul curata tenul in profunzime si il lasa luminos si curat. Aceasta masca are efecte antiinflamatorii, curata tenul, ii da luminozitate si il hidrateaza.

Pentru a evita acest tip de iritatii este important sa folosesti produse cosmetice cat mai naturale, potrivite cu tipul tau de ten.

3 răspunsuri:
| Ramina a răspuns:

Daca ai miere aplic-o pe zona iritata, va calma foarte repede pielea sau daca nu foloseste o crema/unguent pe baza de propolis sau galbenele
Poti acoperi zona pana iti trece iritatia cu niste fond de ten pentru acea intalnire sau chiar o pudra.

| wolder a răspuns:

Gheata
lamaia usuca ranile
musetel

| Sanzi2002 a răspuns:

Poti incerca cu niste sticle de apa oxigenata/termala.Sau poti sa iti faci o masca din zeama de la doua lamai amestecata cu putin lapte si zahar. Funda