| Marya_Ana_1999 a întrebat:

Am gasit o retea de masca naturala pentru a scapa de punctele negre si as vrea sa o folosesc dar nu stiu ce inseamna/la ce se refera pasul urmator : " 2. Foloseşte un scrub blând. Poate fi preparat în casă – de exemplu un scrub cu zaţ de cafea." Imi puteti explica la ce anume se refera (mai detaliat) va rog frumos puppy dog eyes Dau funda! puppy dog eyes

3 răspunsuri:
| Uza a răspuns:

In scrub se gaseste niste particule usor abrazive care exfoliaza piele, adica elimina celulele moarte de la suprafata pielii si da voie altor noi sa se reinoiasca.
Iti poti cumpara, poti gasi in cataloagele AVON, la preturi accesibile sau ti-l porti prepara tu in casa, gen: miere+ ulei de masline + zahar/zat de cafea( ai grija la astea facute in casa sa masezi usor pielea)
Dupa ce vei face acest pas iti vei simti pielea mai curata, proaspata si fina.
Si daca folosesti crema, substantele nutritive din acea crema se pot absorbi mai bine in piele.

| valerikaa a răspuns:

Iti explic: cand faci cafea naturaala(nu macinata) trebuie sa o fierbi, cand e gata fiarta si o pui in cesti, la sfarsitul bolului (unde ai fiert cafeaua) ramane un zat moale. Acesta este

| Emily990 a răspuns:

Scrubul e un amestec cu care te freci pe fata dupa ce iti faci infuzie ca sa inlaturi pielea moarta. Pentru infuzie, poti fierbe musetel sau pur si simplu apa si stai deasupra vasului cu un prosop pe cap 10-15 minute. Apoi iti freci fata cu scub-ul care poate fi facut ori din miere+zat, ori din miere+malai, ori gel de dus cu zat sau malai. Succes!:*