| eva_2950 a întrebat:

As dori sa stiu daca decapajul distruge parul! Vreau sa-mi schimb culoarea parului, dar problema este ca il tot vopsesc negru de vreo 1, 5-2 ani iar singura cale de a ajunge la o culoarea mai deschisa(ex. un ciocolatiu cu suvite putin mai deschise)este decapajul.
Coafeza mi-a zis aseara cand am fost sa ma tund(aveam parul lung, iar acum il am tuns in scari si filat )ca parul meu nu va suferi nici o modificare in urma decapajului, apoi vopsirii in ciocolatiu/saten si apoi vopsirea intr-o culoare mai deschisa a unor suvite.
Mie imi este teama sa nu-mi distrug parul supunandu-l de la atatea procedee. Voi ce parere aveti ca eu sunt tare indecisa de teama sa nu ma aleg cu o culoare frumoasa dar cu un par total distrus?
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Brigitta a răspuns:

Si eu am avut multi ani parul negru apoi roscat inchis. Acuma sunt blond-mediu si imi place f mult. Decapajul mie nu mi-a distrus parul, cred ca datorita faptului ca am ales produse bune. Am luat de la L`oreal Eclair Clair. E ca si un balsam lichid. Foarte bun. Si am facut decapaj de 3 ori in 3 luni ( la salon!). Apoi am luat Revlon Color Silk ( fara amoniac). Si multe masti pentru par (intotdeauna le iau pe cele pentru par deteriorat si/sau vopsit; chiar daca nu am deteriorat sunt cele mai hidratante) happy Nu mi-e ars, nu mi-a picat parul. E superbig grin

17 răspunsuri:
| JustMeFlory a răspuns:

Decapajul nu distruge parul asa de rau ca decolorantul! Si eu am fost bruneta si acum vreau sa ajung la culoarea mea naturala(saten deschis-blond)Chiar daca ti-l va distruge desi nu cred, foloseste produse pentru par deteriorat.
Eu m-am decolorat si chiar am parul distrus...sad...acum voi apela la decapaj pentru ca la varfuri a ramas un roscat urat(bine ca nu este foarte vizibil).
Succes!happy

| plangacioasa a răspuns:

Eu de 2 ani de craciun ma vopsesc neagra...si spre martie...ma fac blonda...(imi fac suvite cu gerocosen sau cu decobes... apoi cu vopsea blonda... dupa o luna ma vopsesc iar cu vopsea bloda...)si nu patesti nimic...depinde si de parul fiecaruia si asata acasa nu la coafor...big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca ar fi trebuit sa-ti lasi parul in pace, daca aveai o culoare buna la el.Acum,insa,daca te-ai vopsit, ramai asa, nu-l mai zapaci.In general, vopselele de par distrug parul, dar si vederea(cunosc astfel de cazuri), dar daca-l mai supui si decapajului...nu te vad bine.Lasa-ti parul asa cum e. E mai bine asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-am facut si eu decapaj am fost bruneta sapte ani ...acum sunt un blond mediu. Mi se pare ciudat nu arata de zece dar e bine cat despre par sa stiti ca s-a deteriorat, aspru si fara volum, acum folosesc tot felul de produse pentru regenerare sper sa si revina, bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa te duci la un specialist pentru ca am patit-o si eu si e pacat sa-ti distrugi parul, daca nu-ti permiti sa dai banii la coafor roaga o prietena sa te ajute, am trecut prin ceea ce vrei sa-ti faci tu si am regretat enorm, bineinteles faci cum vrei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, stai linistita ca daca mergi la salon nu patesti nimic si chiar o sa fii incantata.Eu am fost bruneta, mi-am facut decapaj iar apoi fata de la salon mi-a bagat ciocolata, este adevarat nu o sa-ti iasa din prima ciocolatiul pe care il vrei, dar cu timpul se deschide.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, uite eu tocmai ce mi-am facut decapaj ieri (01. 02. 2011). Mi-am luat de la hair light a costat 75 lei, mi-am facut la salon. Am fost bruneta de 6 ani. Dupa decapaj am iesit un roscat, dar un roscat ok, acum sambata imi aplic culoarea care o vreau peste roscatul asta, acum nu cred ca imi iese nuanta ce o vreau pentru ca nu mi-a deschis parul asa cum voiam, dar cel putin parul meu arata f bine, nu l-a ars deloc, nu e aspru, din contra suplu si matasos. Poate ar trebui sa il mai fac procedeul odata sa il deschida si mai tare, sincer nu stiu nici eu ce sa fac si in plus m-a si costat si manopera la salon cam multi bani.
Multa bafta si daca aveti ceva sugestii pentru mine la astept. pupici

| Marina_Daniliuc_1984 a răspuns:

Buna, pentru decolorarea parului poti incerca COLOR OFF este un produs rusesc ce decoloreaza parul fara sa il arda, uite si un filmulet :
http://www.youtube.com/watch?v=OonKhSJ2XnU

si pagina unde gasesti poze cu fete ce s-au decolorat cu el :
https://www.facebook.com/ColorOffDeLaEstelProfessional
il poti comanda pe adresa danilamarina84@yahoo.com sau nr : 0754921669
mai intreaba si fetele care l-au folosit sa vezi si ele daca au fost multumite, parerea mea este ca este foarte bun! Succes...

Alte răspunsuri
| Daniliuc_Eugenia_1960 a răspuns:

Un produs foarte bun de decapare gasesti aici, mai multe poze si detalii :

https://www.facebook.com/ColorOffDeLaEstelProfessional

Alte răspunsuri
| yoyo_5163 a răspuns:

Eu zic sa aveti multa rabdare cu parul fetelor mai bine va tundetzi in fiecare luna cate un cm si totul va fi bine spalati-l mai des si inainte de baie datziva cu ulei de masline si stati o jumatate de ora si eu vreau sami de schid culoarea parului dar astept sa se duca brunetul din el si ma tund in fiecare luna un cm si il spal mai des (in fiecare zi)nu va recomand daca va cade parul dar eu folosesc ulei de masline si nu am probleme va doresc mult succes si rabdare...

| cristina_8276 a răspuns:

Eu am fost bruneta si mi-am facut decapaj. Parul arata la fel ca si inainte adica nu e distrus deloc. Am vrut doar sa scap de brunet. exist acum pe piata produse de decapaj profesionale.

Alte răspunsuri