| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa mi pun piercing in buric, dar vreau sa merg la un salon ok si unde se lucreaza ingrijit, stiti vreo locatie?(in Bucuresti ma intereseaza).Ah si daca ati trecut prin asa ceva, daca puteti sa-mi impartasiti cateva detalii (ce e indicat pentru a da gaura-pistolul/acul, cat tine perioada de recuperare, ce produse trebuie sa folosesc in zona, ce nu am voie sa fac etc.). Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| AndreeaCr a răspuns:

Buna! La butoane fosta posesoare a unui astfel de piercing. Iti recomand sa te duci la un centru specializat, stiu unul in apropiere de Mall Vitan, pe langa Depoul Dudesti. Este cel mai indicat sa ti-l dea cu acul, acesta fiind de unica folosinta si vei avea certitudinea ca este steril. Din pacate, pe cat de frumos este, pe atat de complicata poate fi ingrijirea lui. Vreo doua saptamani de cand ti-l faci trebuie sa iti dai cu unu unguent cicatrizant pe acea zona si sa ai mare grija cu igiena.De fapt, igiena trebuie sa fie mereu sfanta, buricul este o zona foarte greu de curatat si de acolo si complicatiile. Un astfel de piercing se vindeca dupa vreun an de zile, timp in care poti suferi infectii. Dupa un astfel de episod, eu am renuntat la cercelul din buric, iar acum am ramas cu o cicatrice - nu e mare, dar ma deranjeaza. Nu este recomandat sa folosesti in primul an cercei de buric mari, care atarna etc. Mult succes!