| eliza_5786 a întrebat:

As vrea sa slabesc cam 5 kg in 2 saptamani.Am 55 kg dar nu stiu daca este destul de sanatos, in sensul ca n.-as vrea sa le pun inapoi repede daca intrerup dieta.Cum as putea sa slabesc frumos in asa fel in cat sa nu am probleme cu pielea lasata, sau celulita sau alte chestii legate de piele si elasticitatea ei(deci sa am o piele cu aspect frumos, elastica).(munca mea nu-mi permite sa merg la sala sau sa fac sport, pentru ca ajung seara foarte tarziu iar dimineata plec foarte devreme). poate o crema da; dar sport chiar nu pot. sper sa veniti cu sfaturi folositoare.multumesc

Răspuns Câştigător
| cosmina16 a răspuns:

Nu ai nici o sansa!

Deci

Daca vrei sa slabesti 5 kg in 2 saptamani le vei slabi doar facand foamea si nu vei arata de vis(poate cu cearcane pana in gat si ametita)

Recomandat de catre medici este sa slabesti maxim un kg jumate pe saptamana

Fara sport nu vei reusi sa ai un aspect frumos al pielii

Daca ai destui bani te poti duce la saloane de infrumusetare sa arati frumos pe moment nu pentru toata viata

Fa-ti un abonament la sala nelimitat pe o luna si du-te o ora cand ai timp

Acolo obligat trebuie sa faci niste miscare

Eu fac sala si nu ai idee cate doamne de 30, 40 de ani vin seara dupa servici... chiar si cu copil mic acasa

Tot ce te sfatuiesc este sa tii o dieta(renunta sa papi dupa 6 seara, bea 2, 5 l de apa plata, renunta la dulciuri, grasimi, prajeli)

Eu tin acum o dieta cu pepene... cauta pe net dieta cu pepene si o vei gasi...

De saptamana trcuta pana acum am slabit 1kg 650...
Bine merg si zilnic la sala

7 răspunsuri:
| Gentiana a răspuns:

Am incercat eu dieta asta, merge:
Reguli pregatitoare:

nu se utilizeaza medicamente diuretice

nu se utilizeaza pilule hormonale

nu se reduce cantitatea de mincare: fiecare va minca atit cit doreste si cit ii cere organismul

totul se va indulci numai cu zaharina

ceaiul si cafeaua se vor reduce la maximum 6 cesti pe zi

este absolut necesar a se lua 1 tableta Polivitamina + 1 fiola vitamina C + 1 tableta vitamina B complex.

Etapele de slabire pot dura de la 4 zile la 2 saptamini, in functie de cit doriti sa slabiti.

Pentru 4-5 kg peste greutatea ideala este indicat sa alegeti durata scurta.

Nu este bine sa slabiti repede: cu cit veti slabi mai incet, cu atit va veti mentine greutatea la care ati ajuns si cu atit va veti ingrasa mai greu dupa urmatoarele excese de alimente.

Reguli de baza:

nu se numara caloriile consumate

nu mincati pe saturate din alimentele permise

nu mincati daca nu va este foame

beti atita apa potabila sau minerala (sifonul nu este permis) cit simtiti nevoia

preferabil, mincati des si putin

cintariti-va zilnic

nu se renunta la micul dejun; cind trebuie, mincati bine si nu in graba

Etapa I

Durata 1-2 saptamini, slabind 3-5 kg pe saptamana

Se poate minca:

carne de orice fel, preferabil cite 250-500 g/zi, preparata oricum (fiarta, fripta); atentie la salamurile cu soia

supa de carne de vita sau pasare (fara zarzavat) nelimitat

carne de pasare de orice fel si oricit, dar fara umplutura sau zarzavat

nu sint permise: scoicile, stridiile si pestele in ulei (conservat)

oua de gaina nelimitat, preparate in orice fel

grasimi: slanina, ulei, unt, margarina

salate, numai 2 farfurii pe zi: salata verde cu telina, ridichi, castraveti in otet cu sare, muraturi, masline. Nu sint indicate ceapa si usturoiul

frisca maximum 4 lingurite pe zi, indulcite cu zaharina

bauturi: apa potabila, apa minerala (sifon nu), suc de lamiie, ceai, cafea.

Nu uitati: 1 tableta polivitamina + fiola vitamina C + 1 tableta vitamina B complex, zilnic.

Efecte: senzatia de foame dispare numai 2-3 zile. Slabirea medie este de 0, 5 kg/zi. Daca se slabeste prea repede, poate aparea o senzatie de ameteala sau oboseala, care se combate printr-un consum sporit de sare.

Etapa a II-a

Durata 1-2 saptamini, slabindu-se 2-3 kg pe saptamana

Se utilizeaza aceleasi alimente ca in prima etapa, la care se adauga treptat 6 g hidrocarbonate pe saptamana din alimentele care va lipsesc mai mult, ca de exemplu:

brinza de vaci 50 g

3 felii de rosii sau 3 fibre de ceapa linga friptura

Etapa a III-a

Durata 1-2 saptamini, slabindu-se 2-3 kg pe saptamana

Se utilizeaza aceleasi alimente ca in etapa anterioara, adaugindu-se in plus 8 g de hidrocarbonate pe saptamana. De exemplu, se mareste cantitatea de legume.

Etapa a IV-a

Durata 1-2 saptamini

Se utilizeaza aceleasi alimente ca in etape anterioara, la care se adauga fructe. Fructele sint foarte periculoase, deci mare atentie la tablete. Se recomanda mai mult capsuni si coacaze.

Alcool:

exista bauturi nehidrocarbonate: vin alb sec, sampanie, whisky scotian

se vor evita bauturile indulcite, lichiorul si berea.

NOTA:

30 g alcool cu tarie de 50 g contin 20 g de hidrocarbonate

se permite de 4 ori pe saptamana cite 30 ml votca sau 100 ml vin alb sec

smintina 2-3 linguri pe zi sau 150 g piine graham sau de secara

Etapa a V-a

Se va ajunge la 40 g hidrocarbonate pe zi

Se va observa zilnic cintarul, pentru a nu creste in greutate. Se vor varia alimentele. In 8 saptamini se poate slabi pina la 20 kg. Limita de 40 g de hidrocarbonate pe zi se va mentine toata viata.

ATENTIE:

Daca v-ati permis o zi de exces, nu trebuie sa disperati: treceti 2-3 zile inapoi la prima etapa si apoi iar la normalul de 40 g hidrocarbonate zilnic.

Legume permise: (nu in prima etapa) vinete, conopida, fasole verde, ciuperci, varza, dovlecei, varza murata, telina, castraveti murati, sparanghel, rosii, andive, castraveti, ridichi, patrunjel, salata, ceapa, praz.

Alimente strict interzise: piine, cartofi, biscuiti, prajituri, bomboane, inghetata, ciocolata, gem, dulceata, macaroane, faina alba, lapte, orez, clatite, iaurt, miere de albine, curmale, smochine, stafide, pepeni verzi, pepeni galbeni.

| apaplata_7449 a răspuns:

Fara sport nu cred ca o sa slabesti asa cum doresti tu big grin...macar 30 de min sa fugi cand ai liber ar face bine nu in fiecare zi.Mananca sanatos si putin ai grija cate calorii mananci pe zi.Cand iti vine pofta de a manca o ciocolata mai bine ai incerca sa te gandesti in alta parte.

| Iulika96 a răspuns:

Poi nu stiu daca al doilea raspuns va da efect dar stiu sigur ca trebuie sa reduci din mancare.Asta ar fi primul pas, apoi trebuie neaparat sa nu mai mananci dulciuri, cand iti vine pofta ia un fruct.Deci mai bine inlocuiesti dulciurile cu fructe.Si daca nu poti sa faci sport nu vei reusi sa scapi de pielea care o sa apara.Incearca macar sa faci cateva abdomene (daca este la stomac) seara sau orice fel de exercitii ar ajuta foarte mult.Chiar si la 12 noapte daca le faci tot e bine.Si renunta la alcool, sucuri acidulate, bea multa apa si ceaiuri facute de tine.Bazeaza-te pe legume si fructe si nu mai manca decat carne alba (peste sau pui). Sper ca am ajutat! Bafta in continuare!

| cryssu2008 a răspuns:

Eu iti dau un raspuns mai ciudat dar foarte eficient. Mananci normal si ciocolata si vei slabi. Nu stiu daca in 2 saptamani dar intr-o luna sigur. Tot ceea ce trebuie sa faci este sa faci sex. Da, sex. Si cat mai des nu o data pe luna. Cam din 2 in 2 zile daca ai face, si partide mai lungi vei slabiwinking

| freehugs a răspuns:

Bine si frumos
faci sport juma de ora pe zi
mananci dimineata bine si in restul zilei bei apa multa si mananci fructe, in special pepene ca tine la foame laughing
intr-o saptamana deja ai dat jos 2 3 kg
succes happy

| problematic a răspuns:

Muncesti de dimineata pana seara? Incearca sa nu mananci toata ziua si sa mananci doar seara, dar putin, cat sa nu adormi cu matele goale. Vei slabi.

Ca tot veni vorba de slabit, la 55 kg presupun ca esti cat dulapul, nu?

Daca vrei sa isi pastreze elasticitatea a ta piele (derma), iti recomand sa mesteci multa guma de mestecat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca dieta nicoletei luciu. stiu pe cineva care a slabit intr-o saptamana 5 kg
Si chiar merge.Pentru ca acum o tin si eu ...si am slabit ceva.

Mult succes!