| Ioana222003 a întrebat:

Bună, aş vrea toate detaliile despre vopsirea cu Violet de Gentiana. Culoarea părului meu este saten, o colegă de a mea s-a vopsit de curând cu Violet, culoarea părului fiind chiar mai închisă decât a mea şi se vede foarte bine pe părul ei. Am auzit că se ia pe perna, lenjerie etc. Există variante pentru a nu se mai lua pe lenjerie? Mai vreau să ştiu şi pas cu pas aplicarea pe păr. MULȚUMESC, DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| brioșicaviolet23 a răspuns:

Poate colega ta s-a decolorat, nu știu și nu vreau să mă bag. Dacă ai părul foarte inchis nu se vede foarte bine, dar se va vedea ceva-ceva, mai ales la lumina soarelui.Da, există variante pentru a nu se lua pe lenjerie și etc. Uite varianta mea (așa mi-am făcut și cu violet și cu albastru de metil și nu s-a luat deloc pe așternuturi):
Păi la inceput iei un castron, sau ceva mai micuț in care poți să amesteci mai târziu.In acel castron (sau ce ai folosit) pui balsam de păr (ATENȚIE: BALSAM nu șampon pentru că șamponul are rolul de a curăța, deci practic iți va curăța șuvițele; și cantitatea balsamului pe care il pui depinde de cât de multe șuvițe iți faci), după care iei sticluța aceia cu violetul și torni puțin in balsam după care amesteci cu o pensulă de vopsit. Dacă după amestec culoarea ți se pare prea deschisă, mai poți adăuga puțin violet, după care amesteci din nou. După ce ai terminat de făcut amestecul, inainte de a aplica pe păr, eu te sfătuiesc să iți pui un prosop pe umeri(să nu te murdărești cumva) și să iți pui mânuși (crede-mă iți va fi mult mai ușor). Acum va trebui să iei pensula și să o inmoi in vopsea, după care culoarea de pe pensulă se va aplica pe păr (pe ambele părți). După ce ai terminat de aplicat culoarea, stai cu ea pe șuvițe cam 15-20 de minute, după care poți clăti cu apă. Adevărat, la clătirea cu apă ei vedea că dispare puțin din mov, o mare parte va rămâne pe păr și va arăta super.In funcție de cât violet ai pus va fi oricum o culoare electrizantă și super șmecheră, care se va lua cam după 2-3 spălări sau chiar mai multe. Sper că ți-am fost de ajutor.

1 răspuns:
| brioșicaviolet23 a răspuns:

Poate colega ta s-a decolorat, dar nu știu și nu aș vrea să mă bag la acest capitol. Dacă ai părul foarte inchis, tot se va vedea ceva-ceva, mai ales la lumina soarelui.Și da, există și variante pentru a nu se lua pe lenjerie și pernă. Aceasta este varianta mea, am incercat-o și cu albastru de metil, dar și cu violet și nu s-a luat deloc pe pernă și așternut:
Păi la inceput iei un castron, sau ceva mai micuț in care poți să amesteci mai târziu.In acel castron (sau ce ai folosit) pui balsam de păr (ATENȚIE: BALSAM nu șampon pentru că șamponul are rolul de a curăța, deci practic iți va curăța șuvițele; și cantitatea balsamului pe care il pui depinde de cât de multe șuvițe iți faci), după care iei sticluța aceia cu violetul și torni puțin in balsam după care amesteci cu o pensulă de vopsit. Dacă după amestec culoarea ți se pare prea deschisă, mai poți adăuga puțin violet, după care amesteci din nou. După ce ai terminat de făcut amestecul, inainte de a aplica pe păr, eu te sfătuiesc să iți pui un prosop pe umeri(să nu te murdărești cumva) și să iți pui mânuși (crede-mă iți va fi mult mai ușor). Acum va trebui să iei pensula și să o inmoi in vopsea, după care culoarea de pe pensulă se va aplica pe păr (pe ambele părți). După ce ai terminat de aplicat culoarea, stai cu ea pe șuvițe cam 15-20 de minute, după care poți clăti cu apă. Adevărat, la clătirea cu apă ei vedea că dispare puțin din mov, o mare parte va rămâne pe păr și va arăta super.In funcție de cât violet ai pus va fi oricum o culoare electrizantă și super șmecheră, care se va lua cam după 3-4 spălări sau chiar mai multe. Sper că ți-am fost de ajutor.