| AleixD a întrebat:

cam cat ar costa o albire medicinala a dintilor(la dentist)?

2 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Exista mai multe tipuri de albire in cabinetele stomatologice. Unele care costa in jur de 500 de lei, care albesc cu 3-4 nuante, adica o vrajeala care costa mult, si altele care costa in jur de 900-1000 de lei, si care deschid dintii cu 7-8-10 nuante, adica rezultatul este vizibil. Ce trebuie sa stii este ca daca esti fumator si bei cafea, atunci nu are rost sa te gandesti la albire deoarece dintii se vor pata foarte repede si efectul nu va dura mult.

Ce iti recomand sa faci este sa mergi la dentist si sa iti faci o igienizare profesionala a danturii (detartraj, periaj profesional si air-flow), care ajuta la curatarea dintilor de tartru si la indepartarea petelor, aducand dintii la culoarea lor naturala. Aceasta procedura costa in jur de 250-300 de lei si este sanatoasa (tartrul duce la probleme parodontale, care duc la pierderea dintilor in timp). Daca dupa igienizare folosesti pasta de dinti si apa de gura pentru albire, atunci poti sa mai deschizi si acasa culoarea dintilor in timp happy

| Teo29 a răspuns:

Salut, nu te grabi cu albirile profesionale ca nu sunt intotdeauna benefice dintilor. Sau daca vrei totusi sa iti faci una mergi la un dr foate bun. Cauta recenzii despre doctor iar ulterior suna la cabinet si intreaba direct.