| AlexandraCretu12 a întrebat:

Cum as putea sa scap si eu de pistrui? ( remedii naturiste)

4 răspunsuri:
| sofstatics a răspuns:

.
prima soluţie: folosește suc peoaspăt de lămâie: aplică-l pe pistrui și masează pielea ușor timp de 10 minute, apoi clătește cu apă călduță. fă acest lucru de două ori pe zi. poți de asemenea amesteca sucul de la o lămâie cu iaurt bătut și aplică pe față. lasă să se usuce și apoi clătește cu apă rece. fă acest tratament zilnic timp de două luni.
poți de asemenea amesteca o lingură de suc de lămâie cu puțină sare și o lingură de miere. aplică amestecul pe pistrui și lasă să acționeze timp de 10 minute. folosește acest tratament o dată pe zi.
a doua soluţie: amestecă o cantitate de miere cu o cantitate egală de apă și încălzește-o ușor. aplică soluția pe pistrui și las-o să se usuce. apoi clătește cu apă călduță. fă acest lucru o dată pe zi, cu o oră înainte de a merge la culcare.
amestecă două linguri de miere caldă cu o lingură de germeni de grâu pentru o obține o mască groasă. las-o să acționeze timp de 10 minute și apoi clătește cu apă caldă. apoi clătește cu apă rece. fă acest lucru de două ori pe lună timp de cel puțin două luni.
a treia soluţie: taie o ceapă roșie medie în felii groase. masează pielea cu feliile de ceapă de două ori pe zi. apoi clătește cu apă rece.
a patra soluţie: înmoaie un tampon de bumbac în lapte bătut și tamponează ușor pielea. lasă să acționeze timp de 10 minute și apoi clătește cu apă călduță. folosește acest tratament de două ori pe zi.
amestecă puțin lapte bătut cu făină de ovăz pentru a obține o pastă groasă. aplica masca și las-o să acționeze timp de 30 de minute. clătește-o cu apă rece.
a cincea soluţie: folosește un storcător de fructe sau un blender (pentru a face mai întâi o pastă) pentru a obține sucul din pătrunjelul verde. amestecă sucul de pătrunjel cu o cantitate egală de suc de lămâie și suc de portocale. aplică amestecul pe pistrui și lasă-l să acționeze timp de 10 minute. clătește cu apă călduță.
sursa: http://euforia.tv/......26654.html
baftă.

| roxanaandreea a răspuns:

Eu chiar nu inteleg de ce vrei sa scapi de pistrui, dau o tinerete aparte tenului. Eu am pistrui si n-am absolut nici o problema cu ei... Eu zic sa-i lasi acolo unde sunt.