| elisabeta1998 a întrebat:

Cum pot scapa de cosuri fara cosmetice ci natural.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Aplică o mască cu acid salicilic, un tonic antiseptic, tinctură de propolis, Zineryt, etc.
Pa, pa.

| Roxett a răspuns:

Poti sa folosesti o lamaie pe care o storci si cu sucul obtinut te dai pe fata si lasi sa actioneze cat mai mult timp.
Poti folosi otet de mere pentru a grabi uscarea si vindecarea cosurilor. Deasemenea, amastile cu argila sunt bune (iti faci masca de argila pe care o tii pe fata 20-25 minute).
Poti sa te ungi pe fata cu bucatele de usturoi taiate felii. (acest remediu este foarte bun si sigur de scapa de cosuri)
Poti sa-ti faci o masca formata din miere de albine si niste scortisoara. Le adaugi intr-un recipient, le amesteci pana obtii un amestec omogen, apoi il aplici pe toata fata (ajuta nu numai pentru cosuri, ci si pentru catifelarea pielii). Asta cu miere si scortisoara te scapa 100% de cosuri. Incearca sa stai pe fata cu acest amestec de dimineata, cand te trezesti, pana seara, cand te culci. In acest ritm in 1-2 saptamani scapi de cosuri.
Exista plasturi la farmacie cu care poti acoperi cosurile mari. Poti folosi un sapun special pentru asta sau ceai de musetel.
Foarte bun pentru cosuri mai este si Zynerit, dar este cam scump: 40 lei.

| AnonimGirl a răspuns:

Uite aici: http://www.sfatulmedicului.ro/......acnee_1427 Fundita, te rog frumos?

| ĎĮĐĬ a răspuns:

Cea mai buna metoda este ceaiul de musetel. Crede-ma e foarte efcient; doar fierbi apa si pui musetel in ea. Iti dai de 2-3ori pe zi si in maxim 1 luna nu vei mai avea niciun cos pe fata. Succes!

| Ionutznutzy a răspuns:

Dupa ce am incercat toate mastile posibile si toate cremele recomandate am gasit o solutie simpla si ieftina. sapun cu sulf. Te speli de 5-6 ori pe zi cu el, usuca pielea iar pe tenul uscat nu apar cosuri. Ajuta, eu am avut probleme mari cu acneea si acum sunt foarte multumit. fundita? big grin

| baby_1864 a răspuns:

Masca cu argila este destul de buna deoarece le usuca

| baby_1864 a răspuns:

Sapunul cu sulf nu este bun pentru toata lumea.colega mea de banca l-a folosit si nu a avut nicio alta actiune pentru ea