| Bianca72 a întrebat:

Buna,e o intrebare mai mult pentru fete.De exemplu abia incep a ma machia,ce trebuie sa am in trusa de machiaj? Cele mai elementare, si daca se poate sa-mi da-ti si demurile la produse.

Răspuns Câştigător
| AnnaaaMaria a răspuns:

Eu o să îți dau mai detaliatlaughing înainte de a ne machia, trebuie să ne pregătim tenul pentru machiaj și anume: să-l curățăm foarte bine și să-l hidratăm. Pentru a hidrata tenul, înainte de machiaj îți recomand să folosești o cremă hidratantă(mai ales pe perioada rece) și să aștepți câteva minute să intre în piele după care aplici fondul de ten, eu mi-am luat una preparată în farmacie și n-a fost decât vreo 6 lei. Poți alege una de la plafar că nu au atâtea chimicale în ele și nici nu sunt scumpe.
În trusa de machiaj trebuie să ai un fond de ten în nuanța pielii tale, însă nu îți pot recomanda unul pentru că nu știu ce tip de ten ai, așa că te-aș ruga să-mi lași un răspuns la comentariu cu tipul tău de ten, să ai un rimel pentru că deschide mult ochii și dă impresia de persoană odihnită(îți recomand rimelurile de la maybelline, sunt preferatele mele, iar dacă sunt la ofertă costă vreo 15 lei, adică aproximativ cât unul avon), fard sau creion de sprâncene pentru a le contura, cele de la essence sunt alternative bune și ieftine, chiar schimbă mult un machiaj sprâncenele, un blush pentru că dă prospețime feței, aici ai mai multe alternative: poți alege oriflame, avon...chiar îmi plac blushurile lor, pudră pentru a fixa machiajul, îți recomand pudra de la rimmel, stay matte și rujuri/luciuri, asta depinzând de ce îți place ție să folosești, dar ca rujuri îți recomand cu căldură rujurile de la avon, cele în ambalaj negru. Chiar m-a uimit calitatea lor la așa preț mic
Ca și farduri de pleoape, eu ți-aș recomanda cu cel mai mare drag să alegi de la sleek. Sunt niște alternative mai ieftine și sunt foarte bune. La noi se găsesc pe makeup-shop.ro. Ca să eviți să ți se adune fardurile în pliul ochiului și să ți se strice machiajul, trebuie să folosești o bază de pleoape înainte de a aplica fardurile, îți recomand baza de la ELF, e chiar ieftină și ține fardurile în loc. Eu când am început să mă machiez, am zis că am dat lovitura cu o paletă de 120 de culori, dar acum îmi pare rău că am dat banii pe ea când puteam să îmi cumpăr altceva mai bun, așa că un sfat pe care aș vrea să ți-l dau este să investești de la început în produse mai calitative ca să nu îți pară rău după aceea de niște bănuți...
Ca produse ieftine, îți recomand cu căldură produsele de la ELF, le găsești pe eyes-lips-face.com.ro, adevărul e că nu toate sunt de o calitate superioară, dar la bănuții pe care îi cer eu zic că oferă destul.
Am uitat să menționez mai sus corectorul, dacă îți ies monstruleți mici pe față să îi poți acoperi.
Ah, să nu uit de pensule. Pentru machiajul ochilor ai nevoie de o pensulă plată pentru a așeza fardul și de una de blending pentru a amesteca frumos culorile. Pentru față ai nevoie de o pensulă de pudră, dar poți folosi și burețeii pe care îi primești la unele pudre, iar pensula de pudră o poți folosi și pentru blush.
Cam pe astea le consider eu necesare, dacă mai ai întrebări poți să mi le pui kiss

| Bianca72 explică (pentru AnnaaaMaria):

Multumesc mult, mult.Eu am o piele mai sensibila si asta este problema ca imi este frica sa nu se irite pielea de la cosmetica sau cine stie ce...

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru Bianca72):

Poți opta pentru produse speciale pentru tenul sensibil și poți folosi un bb cream

8 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Rimmel, gloss si blush.
Daca ai probleme cu tenul (cosuri, pete pigmentare etc) atunci si fond de ten, daca ai cearcane sau mici defecte atunci si un corector. Daca ai tenul mix/gras si luceste, atunci o pudra matifianta. Creion de sprancene daca ai probleme cu ele, sunt neuniforme, decolorate etc
Creioanele de ochi, fardurile de pleaoape si rujurile sunt optionale din punctul meu de vedere.

| Dayiii96 a răspuns:

Eu nu ma prea fac cu farduri de pleoape dar in schimb folosesc zilnic tuș de ochii de la miss sporty, rimel de avon big &daring si creion de sprâncene de la miss sporty eu zic ca e suficient pentru început nu are rost sa te incarci cu fonduri de ten si alte prostii fondul de ten acoperă cosuri dar si creaza cosuri.happy

| cokko a răspuns (pentru Dayiii96):

Fondul de ten creaza cosuri? gresit, nu toate fondurile de ten creeaza cosuri, doar alea cumparate la 5-10 lei, ai incercat si tu maybelline new york-vichy? dai un ban dar sti ca esti frumoasa si sanatoasa

| cokko a răspuns (pentru Dayiii96):

Buna bianca, mai intai de toate trebuie sa stii ca fata trebuie exfoliata (poti face asta masandu-ti fata cu zat de cafea, e natural si iti lasa tenul ca de bebelus), apoi fata trebuie tonifiata cu un tonic bun happy recomand vichy sau apa termala :0 dupa trebuie hidratata foarte bine, cremele de fata de la dove mie mi se par excelente. tine minte, exfolierea se face 1 data pe saptamana, maxim 2 ori! ca sa trecem la machiaj, inainte de a te da cu fond de ten, hidrateaza-ti tenul cu crema hidratanta pe care o ai, fondul de ten: iti recomand fondurile de ten de la revelon-vichy-maybelline new york, nu iti lua prostii gen avon-oriflame, sunt cam la acelasi pret precum marcile consacrate specificate de mine mai sus! deci fond de ten, apoi ca sa acoperi luciul fondului de ten iti recomand o pudra mata sau translucida, un tus de ochi negru, un rimel, un ruj-lip gloss si daca vrei sa iti evidentiezi sprancenele pentru a-ti pune in evidenta frumos fata iti recomand fard de sprancene ( este unul la oriflame si e chiar super bun)

| Dayiii96 a răspuns:

Nu draga, nu am folosit cu 5-10 lei pentru ca nu vreau sa îmi distrug tenul, am folosit miss sporty maibeline si altele renumite

| veoletaa a răspuns:

Buna happy. Ai putra folosi un fond de ten de la Loreal. Sau pentru inceput ar fi bine sa folosesti o pudra de a aceeasi firma. Un creion de sprancene, un rimel si un gloss. Tot de la Loreal. Le recomand sunt cele mai bune. :*. Funda big grin?