| Shelovesya a întrebat:

E posibil sa imi cada parul daca folosesc o masca de uleiuri? Iar masca are in compozitie uleiul de ricin,argan,cocos,avocado,migdale dulci,macadamia si masline. Va rog, am nevoie de un raspuns urgent!

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este posibil. Poti fi alergica la unul din uleiuri. De asemenea, ele pot contine conservanti (mai ales daca au un termen de valabilitate mare, mai mare de 20 de zile dupa deschiderea sticlutei). Si, cu siguranta, contin insecticide si fungicide. Nu poti controla provenienta acestor uleiuri. cele de calitate sunt foarte scumpe (un ulei de masline pe care sa ti-l poti pune in par ar trebui sa coste macar 30 de euro litrul, un ulei de nuci macadamia, macar 300 de euro litrul), iar piata este inundata de produse foarte ieftine, care sunt produse din resturi si care pot determina efecte adverse serioase. Amestecul pe care il zici tu ar trebui sa coste peste 100 de lei suta de mililitri ca sa ai curaj sa ti-l dai in par, dac fac pariu ca a costat chiar mai putin de jumatate.

| Violleta2022 a răspuns:

In nici un caz nu are de ce sa cada, toate uleiurile mentionate de tine mai sus, sunt beneficii radacinii parului!

| Shelovesya explică (pentru Violleta2022):

Nu stiu de ce, dar de cand am inceput sa e folosesc a incept sa imi cada parul...sad

| Violleta2022 a răspuns (pentru Shelovesya):

Esti prima femeie care afirma asta!
Cred ca este doar in capusorul tau ideea asta.
Atunci, de ce te-ai apucats a-ti faci masca daca parul tau nu-ti cadea deloc? Ce te-a determinat s afaci un tratament care nu era pentru tine?

inca ceva, daca numarul firelor de par care cad, este sub 100/zi, este ceva normal!

| Shelovesya explică (pentru Violleta2022):

M-am apucat pentru ca avem parul foarte ars ...am fost la salon si m-am tuns apoi am inceput masca

| Violleta2022 a răspuns (pentru Shelovesya):

Abia acum spui tot adevarul, deh, este normal sa-ticada, dar nu din cauza uleiurilor ci din cauza ca parul tau este deja foarte ars si se roade, rupandu-se si cazand!
Din pacate, nu poti face minuni pe un par deja mort, este prea tarziu pentru tine! Masca o pui la radacina firului de par sa-l intareasca si sa creasca frumos, dar daca-l pui pe un par deja mort, nu are ce sa-i mai faca, ala pica oricum.

| Shelovesya explică (pentru Violleta2022):

Pai da, dar avand in vedere ca a fost eliminat tot parul ars...va cadea chiar si asa?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Shelovesya):

Parul ars si degradat este ars si degradat de la radacina, nu doar varfurile, ca tu te-ai vopsit de la radacina spre varfuri, nu?
Deci, este complet degradat si ars integral, abia noul par care creste va fi sanatos, iar tratamentul cu uleiuri ajuta la crestearea mai rapida a parului.

| Moƒo a răspuns:

Bro.
Nu! In nici un caz. Ceea ce ai specificat e pentru cresterea parului. Uleiul de ricin e pentru tratarea si cresterea parului. Eu il folosesc mereu dupa un tuns. Adauga putin ou de asemenea si redu migdale, masline.