| anonim_4396 a întrebat:

Buna fetele. Mi-a apărut un cos înfundat deasupra buzei. Ma doare foarte tare și este umflat am încercat sa îl storc dar e imposibil. Ce sa fac sa scap de el? ca de la el mi s-a umflat toata buza.

Răspuns Câştigător
| manna a răspuns:

In primul rind nu mai stoarce ca asa lezezi pielea sanatoasa din jur si maresti infectia, iar daca vrei sa desumfli. e super buna metoda: orice tip de ceai ai in casa, insa de dorit verde, fierbe-l un in un pic de apa, pune mixtura la racit, apoi in congelator sa se faca gheata! curata bine zona cu sapun, dar nu freca intens! apoi intr-un tifon pune cubul de gheata, si tine-l acolo pina se topeste de tot, daca nu rezisti ca e prea rece si "pisca", mai fa pauza 2-5 sec, si continua sa tii!(ceaiul are efect antiinflamator, gheata stinge porii si diminueaza umflatura), apoi pe noapte innaintre de somn unge atent DOAR EXACT PE COS, o picatura de pasta de dinti, asteapta sa se intareasca si culcate cu ea, dimineata ITI GARANTEZ! va fi muult mai dezrosit si mai pitin umflat! ah da! dar dimineata spala atent pasta de dinti de pe zona, DOAR CU APA RECE! pup si bafta! happy

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Aplică direct pe el tinctură de propolis, este antiinflamator şi antibiotic natural. Evită curentul şi consumul de lichide reci.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Pune un mic plasture sub care pune o frunza de patlagina zdrobita putin. Ea aduna infectia si sparge cosul mai repede, ca apoi sa se vindece.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Esti sigura ca nu e herpes? Mai ales daca zici ca te doare tare cand apesi si e deasupra buzei. In cazul asta gasesti la farmacie un unguent.

| ioanabanana a răspuns:

Pai in primul rand nu mai incerca sa il storci.si nu prea ai ce sa faci. trebuie sa il lasi sa se usuce sau sa mergi la farmacie si sa-ti dea un stick din ala care usuca cosurile mai repede. dar oricum va trebui sa asteptiworried
e naspa.stiusad

| candy_2919 a răspuns:

Pui pasta te dinti si o lasi pana dimineata apoi te speli... si faci asa 2 seri si se usuca singur si nu il mai storci iti spun din propria experienta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este inestetic si dureros dar na. mai bine il lasi in pace si va trece de la sine big grin

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Iți recomand atunci când ai cate un cos te dai cu ulei 100% pur de arbore de ceai(tea tree) de la Thursday Plantation.
Pune câteva picături pe un bețișor de ureche si te dai pe el…Il usucă foarte repede, la mine funcționează mereu.
Un alt sfat important, este sa iți schimbi săpunul normal cu un săpun pe baza de 100% ulei pur de arbore de ceai pentru a controla excesul de sebum si pentru a preveni apariția coșurilor.