| Madut a întrebat:

Buna fetelor am si eu nevoie de ajutor, mai ales cele care sunt in domeniul estetici.
Trebuie sa fac o lucrare despre Masajul capilar de minim 5 pagini A4 si trebuie sa scriu despre: Instrumente; aparate, materiale si produse folosite in salonul de infrumusetare si tehnica de lucru. Ma puteti ajuta?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Cristinaaa57 a răspuns:

Masajul consta in miscari pe care puteti sa le faceti si singuri. Prin masajul punctelor energetice va imbunatatiti starea de spirit si va tonifiati pielea. Prindeti-va tot parul cu o mana si strangeti-l impingand de jos in sus de cateva ori, pentru a pregati scalpul pentru masaj. Repetati aceasta miscare dupa fiecare operatiune. Concentrati-va miscarile inspre varful capului, astfel activati centrii energetici. Cu varful degetelor masati puternic intregul scalp, ceafa si gatul. Dupa parerea specialistilor, un masaj capilar cu ulei de avocado este un tratament minunat, bun nu numai pentru spalarea parului, ci si pentru relaxare si de tensionare. Acesta hraneste parul prin stimularea circulatiei sangvine si a substantelor nutritive de la nivelul pielii. De aceea, spalarea parului nu trebuie sa constituie doar o activitate cu scop de curatare a lui de impuritati.Masajului parului are o actiune calmanta, de aceea se recomanda a fi efectuat seara. Se poate efectua pe parul uscat sau folosind lotiuni de par. Masajul se poate incepe din crestetul capului, alunecand radial in toate directiile. Masarea se va face pe directia cresterii firului de par, pentru a nu astupa canalele excretoare ale glandelor lezand astfel bulbul pilos.