| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

fetelor! De ceva timp parul meu a luat-o razna. In primul rand se ingrasa extrem de repede. Inainte il spalam de doua ori pe saptamana, insa acum nu mai sa il spal doar de 2 ori.In afara de faptul ca este gras, nu mai are nici volum la radacina si nu suport ca este deteriorat.L-am tuns, am schimbat samponul, mi-am luat tratament, uleiuri si tot tacamul, insa tot nu e cum vreau. M-am spalat duminica seara pe cap si deja de marti dimineata se ingrasase radacina. Nu stiu ce sa ma mai fac. Vreau masti pe care sa le prepar eu, nu mai vreau nimic cumparat din farmacii sau magazine pentru ca am dulapul plin.
Ce sfaturi imi dati?

Răspuns Câştigător
| Biu009 a răspuns:

Atunci încearcă astea:
https://www.youtube.com/watch?v=QoyMXEoS90A
https://www.youtube.com/watch?v=36UnMqYA9Kk

N-ai ce să păţeşti rău de la ele.Eu le-am încercat de mai multe ori, de asta zic.
Dar ai grijă la a doua să nu cumva să dai foc la casă.

14 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

Ti-as sugera ca in afara de sampon, sa nu mai folosești alt produs. Se îngrașă si de la uleiuri, spuma, fixativ etc. Apoi, evita sa te joci cu parul. Eu il port "au naturel". Ma spal doar o data pe săptămână. Sampon si atat.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru raluk27):

Am incercat sa nu mai folosesc ulei si nici balsam, dar fara ele zici ca am bagat cuie in priza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să laşi din grăsimi, zaharuri şi sucuri acidulate şi să pui bicarbonat de sodiu în şampon, atunci când te speli.
Încearcă să-ţi speli părul doar o dată pe săptămână indiferent de aspectul lui şi să-l mai prinzi din când în când.
Iar pentru volum, să te limpezeşti foarte bine.

Ps. dacă foloseşti balsam, evită să te dai la rădăcini.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru anonim_4396):

Of of... am lasat dulciurile, am avut o perioada in care mancam sanatos sa vad daca exista schimbari. Folosesc balsam foarte putin si aplic doar pe varfuri, iar uleiul il aplic la fel, inainte de uscator sau placa, numai ca nu am mai folosit deloc in ultimele 2 luni aproape.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

În special cu grăsimile să le răreşti.
Şi nu contează cât de balsam foloseşti dacă te clăteşti bine.
Dar să încerci câteva săptămâni faza cu bicarbonatul şi cu spălatul doar o dată pe săptamână, ca să se obişnuiască.
Dacă nici aşa... Atunci întreabă un dermatolog.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru anonim_4396):

Trebuie sa evit sa il indrept in continuare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Ai spus că ai părul deteriorat.
Da, ar trebui să eviţi.
Cum este părul tău de fel? (ondulat, creţ, drept, drept cu anumite valuri etc.)

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru anonim_4396):

Nu e nici cret, nici drept. E ciufulit oricat l-as pieptana.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Biu009):

Să-mi zici pe urmă rezultatele.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru anonim_4396):

Bicarbonatul e o minune happy
Parul e mai sanatos acum, nu mai trebuie sa il spal des. Multumesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Chiar îmi pare bine.^^

| Biu009 a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Atunci încearcă astea:
https://www.youtube.com/watch?v=QoyMXEoS90A
https://www.youtube.com/watch?v=36UnMqYA9Kk

N-ai ce să păţeşti rău de la ele.Eu le-am încercat de mai multe ori, de asta zic.
Dar ai grijă la a doua să nu cumva să dai foc la casă.

| Biu009 a răspuns:

Poti folosi sampon uscat in a 2a zi cand vezi ca incepe sa se ingrase la radacini. Si astfel mai lungesti cu o zi pana sa te speli pe cap.

| AlexandruBGD a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu mai folosesti fixativ sau ceara de par sau toate porcariile care iti poti face un format al parului, asta in caz daca folosesti.
Poti pieptana parul in fiecare dimineata si seara pentru a nu mai fii tare sau sa se ingrase asa repede.
>> Sper ca te-am ajutat si sper sa-mi acorzi acea funda!

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru AlexandruBGD):

Nu folosesc mai deloc fixativ, iar ceara doar cand ma fac la salon. Multumesc frumos pentru sfaturi!