| EvaTramell a întrebat:

Nu stiu ce sa ma mai fac cu parul meu. Mi se pare foarte uscat. In data de 19 mai m-am vopsit. Deja mi-a crescut la radacina dar ce ma deranjeaza pe mine e la varfuri. Imi e asa despicat. Am parul cret. Nu prea folosesc placa. Cand eram pe la 17-18 ani foloseam foarte mult si l-am distrus. Si de atunci foarte rar folosesc. Cred ca odata la 3-4 luni.
Vreau ceva solutii sau ceva tratamente sa am parul mai sanatos.
Dau fundita. happy

2 răspunsuri:
| Etelca a răspuns:

Trebuie neaparat sa-ti tunzi varfurile despicate, alta metoda nu exista in combaterea lor.Recomand ca inainte de fiecare spalare a parului sa-ti aplici pe varfuri ulei de masline si la radacina ulei de ricin care stimuleaza cresterea parului. Spala-te apoi cu un sampon delicat, insa eficient ce va scoate uleiul din parul tau si aplica balsam si masca hranitoare. Dupa ce ai iesit din dus foloseste un ulei de par (Avon, Gliss, Oriflame) si foloseste protectie termica in prealabil daca folosesti placa/ondulator/uscator de par.La 3 luni trebuie sa-ti tai putin din varfuri si nu uita sa schimbi regulat produsele de par ca sa nu se obisnuiasca parul cu ele si sa nu mai fie la fel de eficace.Mult succes!

| MeConstantine a răspuns:

Pai conteaza si ce tratamente folosesti:
1. Poti merge la un dermatolog sa determine cum este pialea scalpului si cam ce are parul tau nevoie.
2. Ia-ti niste pastile cu biotina sa il fortifice.
In functie de cum e parul iti trebuie si un sampon bun, dar cu putine substante chimice, aici am vazut ca garnier si nivea sunt oky dar desigur dermatologul iti poate recomanda.
Se mai folosesc tot felul de balsamuri si resul dar nu iti recomand (fara sa zica medicul).
Cauta sa iti masezi scalpul in timpul spalarii ca sa-l speli de la radacina. Nu o sa de-a toate acestea roade imediat dar daca te tii de ele o sa ai rezultate cam dupa o luna.