| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU, am o intrebare, de ce in scoala e interzis sa ai creasta? Eu de obice mi-a fac 1-2 mm prin parti si pe mijloc o las sa creasca foarte mare(am par care cum il asez asa sta toata ziua).Mie imi place cum imi sta,plus ca nu trebuie sa stau toata ziua cu pieptanul in mana, caci nu se deranjeaza din motiv ca e par doar pe mijloc, si am mai spus cum il pun asa imi sta.E mai usor de intretinut si imi place cum arata.Insa de ce sunt certat la scoala de catre profesori? Eu nu planuiesc sa mi-a dau jos, vreau doar sa stiu de ce e interzis sa iti creezi propiul tipar, de ce toti baieti trebuie sa fie ori periuta ori sa isi dea parul din fata ochilor in parti cand vorbesc? De ce nu sunt liber sa port ce freza vreau atata timp cat nu fac rau nimanui?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Tu ai libertatea de a purta creasta, dar si institutia are libertatea de a solicita respectarea unui anumit cod vestimentar/aspect fizic celor care activeaza in cadrul ei.

Asadar, poti sa porti creasta unde vrei, dar nu intr-o institutie in care creasta incalca anumite reguli.

Gandeste-te cum ar fi ca in armata soldatii sa spuna "mie nu-mi place echipamentul asta, ma voi imbraca asa cum vreau eu. Mie imi sta mai bine cu casca portocalie si epoleti fucsia".

Fiind tanar, privesti problema numai din punctul tau de vedere. Trebuie sa intelegi ca nu esti tu singurul care are drepturi si libertati. Cand activezi in cadrul unei institutii, respecti regulile institutiei sau parasesti institutia.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Creasta a aparut la membrii unor gasti de drogati. Ea semnifica subcultura. In scoala trebuie sa ai o tinuta decenta.
Mai citeste si pe aici: http://elldor.info/......-hop-punk/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e interzisa creasta in mod special, pur si simplu ca elev trebuie sa ai o tinuta decenta care sa inspire elev si nu cantaret drogat

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

rolling on the floor)
Tare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce definiti prin decenta? Eu nu merg gol la scoala.Plus ca cineva mi-a zis ca in Germania aproape toti studenti sunt cu blugi rupti in genunchi, par vopsit si creasta, si stiti ce le lipseste? Nu asculta manele si nu injura. Deci credeti ca neaparat esti drogat daca ai creasta? Recunosc urasc regulile reci si fara sens care incearca sa ne modeleze aratand toti la fel fara un stil propiu.Chiar batranelele pe strada, cand incercam sa le ajut cu sacosile se uitau in parul meu iar apoi plecau fara sa spuna nimic.Sau cand mergeam la biserica toti se uitau urat si isi spuneau chesti in timp ce se uitau la parul meu.Un batranel a si zis ca e pacat si ca nu e voe in biserica cu creasta. Unde in biblie spune ca nu e bine sa porti creasta? Romania e inca o tara de comunisti, si scuzatimi termenul, cei care va amintiti cu dor de acea perioada sad

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru PrazPrăzescu):

Nu sunt troll, sunt punk.

Răspuns utilizator avertizat
| Deliiiia a răspuns:

Scoala este o institutie publica si prin urmare trebuie sa respecti normele unei tinute decente, daca doresti sa o frecventezi.

| Mădălllinna a răspuns:

happy Trebuie sa fi o prezenta impecabila la scoala happy

| Lorena_Bala_1988 a răspuns:

Se presupune ca in institutiile publice trebuie sa ai o anumita tinuta.Intr-un fel se mentine ca pe vremea comunismului. Dar au si ei dreptate pana la un anumi punct. Imagineaza-ti sa te duci intr-o banca sa diiscuti cu un consilier si iti vine o femeie cu par curcubeu in cap si cercel in nas.Iti inspira acea persoana incredere? Judeca la rece. Poate dau un exemplu prea prea dar trebuie respectate si niste norme ale societatii.