| piisycutzza a întrebat:

Sunt o adolescenta care are nevoie de sfaturi. Inca de la inceput am folosit ceara ca metoda de epilare in special pe axila si picioare. Insa in zona inghinala n-am incercat decat acum 1 an cu aparat de la Phillips. De incercat cu siguranta o sa incerc dar vreau niste sfaturi de ameliorare a durerii! Dau funda❤

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Zona inghinală este extrem de sensibilă, mergi la un salon specializat care folosește ceară, nu este indicat cu aparatul, indiferent de marca lui.
Pa, pa.

| CLCQ a răspuns:

IPL la un dermatolog. Se poate si la un salon cosmetic, daca au, dar te sfatuiesc sa cauti un dermatolog care are aparat IPL. Vei obtine in cateva sedinte, la intervale destul de mari, epilarea definitiva pe zonele pe care le vrei.

| piisycutzza explică:

Da. Si chiar n.a durut tare. De cateva ori nu mai aveam timp sa ma fac cu aparatul asa ca n.am mai indraznit ca nu mai stiam senzatia

| piisycutzza explică:

Am citit pe net tot felul de solutii de ameliorare a durerii:
SA IEI UN NUROFEN CU 30 MIN INAINTE
SA TAMPONEZI ZONA CU APA FIERBINTE INAINTE
SA DAI CU SPUMA DE RAS PENTRU A INMUIA FIRUL. STERGI DUPA 1 MIN
chiar functioneaza. Le.am testat

| Pikabu19 a răspuns:

In zona inghinala te-ai facut cu aparat care smulge firul de par? pentru ca nu-mi pot imagina cum poti suporta durerea.

| Pikabu19 a răspuns:

Si eu aveam de gand sa ma fac cu aparatul in zona aia, dar mi-era cam frica de durere, asa ca am apelat la ceara sau crema depilatoare. Bine..acum depinde si de grosimea firului de par, daca e cam gros poate fi destul de dureros in zona aia. Sincer.cea mai buna alegere ar fi ceara☺