| larisa151 a întrebat:

Aș vrea să mă vopsesc cu violet de gențiana. Cum să mă vopsesc destul de corect, adică să nu pătez perne, si etc. Eu am părul șaten destul de inchis, dar nu vreau sa il decolorez. Apropo, vreau să mă fac pe tot părul

Răspuns Câştigător
| brioșicaviolet23 a răspuns:

Păi depinde, dacă ai părul foarte inchis nu prea se va vedea, doar la lumina soarelui se va observa că ești colorată.Cel mai bine se vede pe părul deschis, adică ar trebui să il decolorezi, dar dacă nu vrei asta nimeni nu te poate obliga.Pentru a nu te păta trebuie să amesteci violetul cu balsam urmând pașii de mai jos(chiar nu pătează, ieri mi-am făcut vârfurile cu el folosind această metodă și nu s-a pătat deloc perna sau așternutul):
Păi la inceput iei un castron, sau ceva mai micuț in care poți să amesteci mai târziu.In acel castron (sau ce ai folosit) pui balsam de păr (ATENȚIE: BALSAM nu șampon pentru că șamponul are rolul de a curăța, deci practic iți va curăța șuvițele; și cantitatea balsamului pe care il pui depinde de cât de multe șuvițe iți faci), după care iei sticluța aceia cu violetul și torni puțin in balsam după care amesteci cu o pensulă de vopsit. Dacă după amestec culoarea ți se pare prea deschisă, mai poți adăuga puțin violet, după care amesteci din nou. După ce ai terminat de făcut amestecul, inainte de a aplica pe păr, eu te sfătuiesc să iți pui un prosop pe umeri(să nu te murdărești cumva) și să iți pui mânuși (crede-mă iți va fi mult mai ușor). Acum va trebui să iei pensula și să o inmoi in vopsea, după care culoarea de pe pensulă se va aplica pe păr (pe ambele părți). După ce ai terminat de aplicat culoarea, stai cu ea pe șuvițe cam 15-20 de minute, după care poți clăti cu apă. Adevărat, la clătirea cu apă ei vedea că dispare puțin din mov, o mare parte va rămâne pe păr și va arăta super.In funcție de cât violet ai pus va fi oricum o culoare super șmecheră, care se va lua cam după 2-3 spălări sau chiar mai multe. Sper că ți-am fost de ajutor.