| Latusca a întrebat:

Bună TPU, am cumpărat un inel de 9k, 2 grame, pe care am dat 150 € din Germania. Inelul are pietre dar nu înțeleg de ce valorează atât. Help

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pentru ca, din cate am vazut eu, bijuteriile din aur sunt foarte scumpe in Germania. Pot face comparatia cu Anglia unde, acelasi inel, cu aceleasi caracteristici, ar putea fi cumparat cu 20-25 lire, adica ceva in jurul a 35-40 euro.
Bineinteles, daca "pietrele" sunt pretioase, mai creste putin pretul.
Cand mai cumperi bijuterii, daca tot nu te pricepi sa deosebesti un diamant de un zirconiu, mai bine intreaba, ca nu-i nicio rusine.

| darrio2007 a răspuns:

De ce nu te-ai intrebat asta inainte sa il cumperi?

| Violleta2022 a răspuns:

Aurul de 9 carate este cel mai ieftin aur, dar pietrele semipretioase sau pretioase precum (rubin, smarald, safir, diamante samd) sunt categoric scumpe.
Sincer, 150 de euro pentru un inel este foarte putin de fapt. Inelele scumpe sunt de la 1500 euro in sus!