| Blonda1 a întrebat:

Buna,TPU. Am fost la dermatolog de doua ori pentru cosuri si intr-adevar mi-au trecut majoritatea, dar tot imi mai apar si cateodata prea mari si urate. Cum sa le previn aparitia? Din proprie experienta daca se poate.

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Incerca sa te speli pe fata si dimineata si seara. Spala-te cu un sapun antiacneic ( eu il folosesc doar dimineata - deoarece usuca foarte tare pielea - si s-ar putea sa ai opusl - adica cosuri din cauza sebumului care rezulta din uscarea pielii, dar poti si sa nu il folosesti, acum depinde de pielea ta), iar seara dupa spalarea fetei ( unde nu folosesc sapun antiacneic), folosesc lotiune tonica de la nivea pentu pielea sensibila ( pui pe o discheta demacheata si aplici pe fata - o sa vezi ca discheta se cam inegreste - din cauza impuritatilor cosurile apar), gasesti la plafar lotiune tonica astridenta pentru indepartrarea impuritatilor ( e mult mai buna, dar data trecuta nu am gasit-o, si am luat de la nivea), iar apoi aplic o crema de fara ( eu personal folosesc de la gerovital plant).
Deci, sfatul meu e sa speli bine fata si sa o "reclatesti" cu o lotiune tonica, apoi aplici o crema, asa le previn in mare parte.

| express11 a răspuns:

Nu ai cum.trec cu varsta.