| tombraiderunderworld a întrebat:

Am multe haine dar nu am nici un habar cum sa le asortez, cum sa le combin si mereu ajung sa ma imbrac fara stil.
Imi place sa ma imbrac simplu dar in acelasi timp sa fie ceva frumos, sa arate bine.
.N.am fost niciodata o adepta a modei deci nu am haine care sunt la moda dar chiar mi.as dori sa ma imbrac mai bine. Daca m.ati putea ajuta cu un sfat. Ceva idei.
Multumesc.

2 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Ia-ti niste reviste de moda Cosmpolitan, Elle etc, uite te pe bloguri de moda (ex al meu :http://therhythmofheels.wordpress.com/) ca sa te inspiri.
Sau intra pe site-ul asta http://chicisimo.com/ scrii la search ce vrei sa asortezi (ex ankle boots, skater skirt, red dress) si iti da tinute cu piesa respectiva si le poti salva in albume sa le poti rasfoi cand esti in pana de idei.
In principiu ar fi cateva reguli daca ai ceva larg sus, jos iei ceva mai stramt, si invers. Daca iei ceva scurt jos, sus ceva mai lung si invers. Imprimeurile asorteaza-le cu piese uni, exceptand cazul in care chiar ochiul format pentru asortat si asorteaza haine pe acelasi stil, trening cu bluza sport, tocuri cu rochie din matase. Evident reguliele sunt facute sa fie incalcate dar daca tu nu prea stii inca sa le asortezi momentan ramai la combinatii clasice apoi eventual vei putea si experiemnta putina de exemplu acum se poarta pantalonii astia dressy de trening cu pantofi cu tocuri dar inca nu te baga la d-astea. Pentru asortarea culorilor foloseste roata culorilor. Negru, alb, gri merg cu orice.

| AnnaaaMaria a răspuns:

Ideea mea e să folosești haine adecvate formei corpului tău și să cauți tu pe internet, chiar pe google la imagini: outfit for school, outfit for a walk și așa mai departe. E greu să îți spună cineva cum să combini hainele dacă nu le poate vedea sad