| Sasha_Monica_1995 a întrebat:

Buna TPU am o problema care se numeste acnee nu pot scapa de ea deloc foloseam brevoxyl l-al folosit 3 ani jumate dar nu se mai gaseste pe piata in timpul cand ma dadeam cu el nu mai imi apareau deloc acum ca nu mai se gaseste fata mea a explodat folosesc un sapun cu sulf si skinoren doar seara dar degeaba spuneti-mi va rog ceva care da rezultate, am auzit de cremele de la thursday plantation pentru acnee a folosit cineva sunt bune?

Răspuns Câştigător
| Kandia15 a răspuns:

Cand citesc aceste randuri ma vad pe mine acum un an laughing. Asa eram si eu in clasele 5-8 ( aveam multe cosuri marunte). Si normal, voiam sa dispara. Am incercat tot felul de remedii naturale cum ar fi: Miere, miere cu scortisoara, zeama de lamaie, zeama de castravete, aspirina dizolvata in apa, argila, bicarbonat de sodiu, albus de ou, galbenus de ou ( la galbenus chiar mers, dar nu facea MARI minuni). Am incercat o gramada. Si dupa ce am vazut ca nu prea merge cu retete naturale, m-am dus la farmacie si am luat Brevoxyl ( eu stiu ca inca mai e pe piata, dar trebuie sa il comanzi de la farmacie, habar nu am laughing ),, lotiune micelara si Maskream ( daca se scrie asa). Si sapun protex. Chiar a mers, cosurile nu mai erau asa pronuntate.

-
Dar dupa ce am terminat tratamentul iar imi apareau.
In concluzie, nu poti face nimic ca sa scapi de cosuri. Trebuie sa astepti pana trece pubertatea. La mine nu a trecut inca ( trec in clasa a 9a ), dar nu mi-am mai dat cu nimic pe fata, si vad ca din contra, e mult mai bine. Imi mai apar 2 cosuri foarte rar. Ma dau doar cu sapunul protex seara si dupa aplic o crema hidratanta. Nimic special ( insa trebuie neaparat sa te demachiezi, asa cum fac eu, sau cu un demachiant special). Succes big grin

4 răspunsuri:
| Etelca a răspuns:

Buna! Stiu ca am mers acum un an sau chiar doi la farmacie si am intrebat de Brevoxyl, iar farmacista mi-a spus ca a fost inlocuit cu Isotrexin.Nu recomand sa folosesti sapun cu sulf, deoarece acesta usuca foarte tare fata, cauzand astfel aparitia sebumului, iar cosurile se inmultesc.Este foarte important sa te duci la dermatolog, pentru ca daca este o acnee grava iti va lua si analize de sange, astfel va stii ce ti se va potrivi cu exactitate, nu este bine sa cumperi creme dupa capul tau, poate iti vor inrautati situatia.Gaseste un dermatolog foarte bun in orasul tau si sigur se vor vedea schimbari in tenul tau, insa va dura putin timp.Ce pot eu sa-ti recomand este sa folosesti in fiecare dimineata un gel de curatare bland cu fata, apoi sa folosesti crema recomandata de doctor si eventual o crema hidratanta foarte usoara pe ten, iar daca iesi pe afara neaparat protectie solara minim 30.Seara demachiaza-te foarte bine (poti folosi apa micelara de la Garnier din gama Pure Active), spala-te cu gelul de curatare si aplica tratamentul de la dermatolog si crema hidratanta.Eu pot doar sa-ti dau o rutina ce cred eu ca va functiona, insa dermatologul are ultimul cuvant de spus. Uite o gama de produse ce eu am auzit ca e foarte buna pentru cosuri : http://www.eau-thermale-avene.ro/fata/produse-specifice/cleanance.Aceasta argila este foarte buna pentru reducerea cosurilor si pentru tenurile mixte si grase: http://www.biorose.ro/? q=node/606
Nu uita sa bei multa apa zilnic, pentru ca aceasta elimina toxinele din corp, mananca fructe si legume multe, nu bea/manca multe lactate pentru ca si ele sunt o cauza a aparitiei cosurilor la fel ca painea, ciocolata, carbohidrati rafinati.Fa si 30 de minute de miscare in fiecare zi si incearca sa scapi de stres, poate si acesta e o cauza.N-am folosit si nici n-am auzit de cremele de la Thursday Plantation, insa dupa cum ti-am mai spus, nu cumpara creme dupa capul tau.Eu sincer iti urez mult succes si sper sa ti se vindece acneea cu ajutorul unui profesionist!

| Ruxandra15 a răspuns:

Trebuie sa faci un control la dermatolog pentru a-ti recomanda o noua crema care sa se potriveasca cu tenul tau.

| HuShEr a răspuns:

Cremele de la thursday plantation sunt destul de bune dar depinde de ten. parerea mea e ca daca inca esti in perioada adolescentina sa le lasi asa ca o sa treaca de la sine

| ale153 a răspuns:

Eu folosesc sapun de fata si apa micelara de la Avene, Zineryt, Eryfluid, Tea tree oil, Acid salicilic 2%. happy