| andreea171998 a întrebat:

Am si eu o intrebare! Ce pot folosi ca sa nu mai am matreata si coji? Ma enerveaza foarte tare si vreau sa scap de ele!

Răspuns Câştigător
| AikkoxD a răspuns:

Foloseste Head & Shoulders, Wash & Go sau Elseve anti-matreata (e gri). Foloseste si balsam dupa. Mai e o varianta, dupa ce te speli pe cap, umple pe jumatate o oala cu apa, si un sfert pune niste otet, apoi baga capu' acolo. O sa miroasa foarte putin parul a otet, dar nu-ti face griji, cand se usuca o sa dispara mirosul.
Mai erau niste uleiuri pentru par, dar nu mai stiu cum se numeste. Uite niste pasi:

* Maseaza-ti in fiecare zi scalpul, timp de cateva minute, pentru a stimula circulatia si a indeparta celulele moarte;
* Spala-ti regulat parul, folosind un sampon anti-matreata pe baza de fungicizi. Apoi fii foarte atent/a sa clatesti foarte bine parul pentru a indeparta orice urma din produsul utilizat. Multe persoane considera spalatul regulat al parului ca fiind foarte benefic pentru par si scalp, insa o alta categorie se poate confrunta cu iritatii ale scalpului;
* Pentru parul gras este recomandata diluarea catorva picaturi de zeama de lamaie sau otet de mere in apa folosita pentru clatirea parului;
* In cazul in care pielea capului este foarte uscata, un tratament cu ulei de masline o data pe saptamana este foarte benefic. Maseaza parul cu ulei de masline, ulei de ricin sau ulei de in si acopera-l cu un prosop incalzit putin in prealabil. Lasa-l sa actioneze pentru 30 de minute, dupa care samponeaza-l;
* Evita folosirea excesiva a produselor pentru par (inclusiv vopseaua si colorantii) si schimba samponul daca nu se dovedeste a fi eficient;
* Stresul si emotiile negative joaca un rol important in cazul matretii, asadar cateva tehnici de relaxare ar fi foarte indicate in aceste perioade.

6 răspunsuri:
| BiwCupcake a răspuns:

Ai putea sa te speli cu headandshoulder sau wash&go, pentru matreatawinking sunt cele mai bune happy

si daca cumva te te scarpinihee hee sa nu o ai faci :-J

sper ca te-am ajutatwinking

funda? puppy dog eyes

| annna a răspuns:

Http://www.google.ro/......tp?/imgres r:0, s:0...este bun;)

| s3xy0girl20 a răspuns:

Si eu am patit asa si am fost la dermatolog si mi-a dat tratament l-am itnut rveo 2luni cam asa si sampoanele care le foloseam din magazinele imi faceau matreata aucm imi iau sampon de la plafar si balsam nu conteaza iti iei de care vrei

| Adela50 a răspuns:

Buna.Si eu am matreata si ma spal cu Don Free.Este o sticluta putin mai mica decat un sampon obisnuit si este in jur de 25 de lei.Stiu este cam scump, dar nu mai ai atata.

| Anonim_8545 a răspuns:

Am auzit ca trebuie sa te speli cu otet si trece.Adica dupa ce te speli pe cap cu sampon te clatesti cu otet amestecat cu apa si trece.Sau foloseste sampon anti matreata

Răspuns utilizator avertizat