| CreatSsZza a întrebat:

Are cineva vreo idee pentru slabit? Dar sa si functioneze straight face am luat anul trecut 10 kg in + si vreau sa le dau inapoi jos.Multumesc :*!

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Nu ai nevoie de diete, ci de un stil de viata sanatos.
De obicei dietele strica organismul deoarece il priveaza de toti nutrietii de care are nevoie zilnic pentru a se dezvolta corect, si il dai si peste cap, are impresia cand tu o dieta ca tu nu ai ce manca, si el acumuleaza grasimi cand cand o sa manaci un pic mai mult, si de aici acumulezi dublu kg dupa slabire.
Eu te-as saftui sa slabesti sanatos, cu o alimentatie echilibrata si cu cele 3 mese pe zi care sunt sfinte, daca sari peste mese, te ingrasi deoarece organismul are tendinta sa cera mult mai mult dupa o perioada de infometare.
Incerca sa mananci sanatos. Sa ai cele 3 mese, cea de dimineata sa fie cea mai bogata caloric si cea mai diversificata ( paine, oua, branza, ceai, lapte, orez, fructe), cea de pranz ceva mai usora ( supa, ciorba, gratar *din legume, vita, pui, peste, curcan*, linte, fasole), iar seara, o salata in principiu, si cina sa fie pana pe la 19).
Intre mese principale poti sa iei si gustrari ( doar dupa cea de dimineata si dupa amiaza), constand in fructe.
Masele sa nu inclda prajeli, prea multe paste, sau dulciuri.
Si sa bei cel putin 2 l de lichide ( de prefera apa, nu suc, daca doresti sucuri, iti faci freshuri de fructe acasa, neindulcite). Si mult sport, alergat, mers pe bicicleta, sarit coarda, aerobic.

| CreatSsZza explică (pentru LaLaura):

Multumesc pentru sfaturi :*

6 răspunsuri:
| briquette a răspuns:

In primul rand conteaza varsta ta. Eu am slabit in jur de 15kg cu dieta dukan. in prima etapa poti scapa chiar de 5 kg.E o dieta stricta, care poate cauza sanatatii. La mine a fost necesar sa scap de acele kg. Dieta are 4 etape, trebuie sa recunosc ca le-am tinut doar pe primele doua si desi am tinut dieta de mai multe ori (pentru ca nu am dat cele 15 kg o data din lipsa de ambitie) nu am luat deloc inapoi in greutate si asta pentru ca nu am mai mancat haotic ca inainte de regim. Daca te vei interesa de aceasta dieta, probabil vei citi foarte multe comentarii de genul "am tinut-o si am pus dublu inapoi" mi se pare normal sa pui dublu daca faci atata efort sa scapi de un nr de kg si apoi mananci din nou dintr-o data ca vaca... sport la slabit :*!

| CreatSsZza explică (pentru briquette):

Am sa incerc si cu dieta asta :d am 20 de ani.multumesc pentru sfaturi :*

| cristimihailov a răspuns:

Incearca mai intai sa intelegi de ce ai nevoie de dieta respectiva, si mai apoi sa intelegi de ce trebuie sa o aplici.

Daca esti in crestere si/sau simti ca nu ai suficienta disciplina personala pentru a tine o dieta, cel mai bine ar fi sa mergi la medicul nutritionist.

Este recomandat sa nu tii nici o dieta in momentul im care esti im crestere. Cel mai sanatos ar fi sa iti schimbi un pic obiceiurile alimentare, in mod corect.

Chestiile simple, gen incercat sa nu manamci seara, eliminarea din alimentatie a sucurilor imbuteliate, a zharurilor simple, reducerea drastica a grasimilor in alimentatie, ti-ar putea fi de un real ajutor.

E important sa nu scazi rapid... ci usor...

| Shontellle a răspuns:

Daca ai peste 16 ani, Dukan iti e potrivita. Daca ai sub, nu tine diete deoarece iti opresc cresterea, incearca sa mananci mai putin si moderat.Bafta,pentru ca ai nevoie.