| MarySille a întrebat:

as vrea si eu sa stiu daca dauneaza ochiilor sau sanatatii lentilele de contact freshlook albastre? tocmai mi-le-am pus, cu toate ca ochii mei naturali imi plac cel mai mult:*:* ii ador.
acum intrebarea este dauneaza ochiilor sau sanatatii lentilele de contact freshlook albastre? Voi v-ati pus aceste lentile? si cum a fost?
Multumesc, fundita

5 răspunsuri:
| francesca89 a răspuns:

Eu am folosit freshlook verzi, pot sa-ti garantez ca sunt FOARTE bune, eu le-am purtat 5 luni de zile... fara sa le scot vreodata,deci non stop happy si n-am patit absolut nimic,dar dupa aceea mi-am luat day and night,daca ai probleme in a le scoate si a le pune la loc zilnic, cum am avut eu, iti recomand astea

| TrixLove a răspuns:

Doare pana te obisnuiesti. Cred ca ti-am mai rasp intr-o itnrebare... Nu fac bine daca le porti rea mult. Adica, eu iti zic asta deoarece am auzit-o de la niste experti, eu am fost la mai multe persoane pana sa-mi vada ce dioptrii am, deoarece le am mari si nu isi dadeau seama prea usor. inf. cert e ca multi mi-au zis ca mai buni sunt ochelarii, deoarece lentilele stau fixe pe ochi. daca porti lentile le porti cand nu ai de ales, de exemplu la un dans, cand joci un joc care necesita sa alergi si nu poti face asta cu ochelarii, sau cand joci un spectacol, etc. mai multi mi-au zis ca daca porti lentilele mai mult de 3-4 ore dauneaza ochilor, te ia cu ameteala, durere de cap si stare de voma.winking

| Scândură a răspuns:

Buna! Eu port de multa vreme lentile de contact! Nu din acestea cei drept, dar sunt cam la fel.
Nu are ce sa dauneze, daca le porti conform instructiunilor! Trebuie sa respecti termenul de valabilitate, sa le lasi minim 4 ore pe zi in solutie la sterilizat. Nu-ti fa griji, nu aluneca, sunt practice, usor de bagat, scos. Nu dauneaza, unii ar zice ca mai trebuie facute pauze, sa nu usuce ochiul. Nu cred insa ca usuca ochii, le-am purat o zi intreaga, n-am patit nimic! Le pui noaptea eventual in solutie ca sa poti sa le porti peste zi. Sau si ziua cu pauze. Cum vrei.
Sper ca te-am ajutat, bafta! Si nu-ti mai fa griji, nu patesti nimic.
Si eu am vrut sa-mi iau lentile albastre, da n-am mai apucatlaughing banuiesc ca sunt super faine!

| Scândură a răspuns:

Nu-i adevarat, nu te ia cu ameteala, cu nimic, le-am purtat si 24 de ore prietenii mei la fel. Mie oftalmologul mi-a prescris lentilele, a sustinut ca as vedea mai bine cu ele decat cu ochelarii. Si asa este. Uiti ca ai probleme cu ochii. Cunosc multi care le poarta fiindca le displac ochelarii. Nu se poarta numai in situatii in care nu ai de ales, sunt practice, de purtat toata ziua. Merita, parca ai o noua viata.

| darkglass a răspuns:

Daca pastrezi cu strictete regulile de igiena nu cred ca ai putea avea o problema, ai grija sa nu le porti nici foarte multe ore