| Bububu01 a întrebat:

Deci, mi se ingrasa foarte repede parul. Fac baie azi si maine e gras. Ce sa fac? Si mai este ceva, parul in varful capului il prind mai des, si cand il las desfacut, mi se vede ca o chelie. Va rog spuneti-mi daca stiti ceva masti naturale, sau eu stiu, niste trucuri. Dau vor+funda raspunsului ajutator.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu te mai spăla des, folosește șampon pe bază de plante medicinale pentru păr gras.
Pa, pa.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu il mai prinde. Purtatul parului strans in coc sau in coada, cauzeaza rarirea parului in zona respectiva.
Incearca o masca cu ulei de ricin, o poti face o data pe saptamana, cu un ou si doua linguri de ulei de ricin inainte sa te speli pe cap. Trebuie sa o tii cam o ora. Din pacate s-ar putea sai ti ingrase parul. Eventual poti incerca niste sampon uscat. Cand ai parul gras si rar nu este indicat sa te speli prea des prea cap. Eventual dupa ce te samponezi si inainte sa te dai cu balsam, te poti clati cu niste otet de mere. Iar balsamul si orice alta masca de par ai grija sa o folosesti numai pe varfuri.

Răspuns utilizator avertizat
| MgdDroopy a răspuns:

Pe langa soluțiile recomandate mai sus:
-clătit părul foarte bine, din toate direcțiile. Minim 5 minute după ce se duce spuma.
- tinctură de ardei iute + ulei masline (sau ricin, ce ai in casa) + vitamina A. (uleiul inclalzit, altfel nu are efectul dorit). Sa porti mănuși pentru că tinctura e de ardei iute totuși :-)
Tinctura de ardei iute este bună pentru creșterea parului atunci când ai alopecie (chelie). Nu să iți crească parul 7cm in 3 zile.

| dianabaumli a răspuns:

Eu folosesc pudra de talc aplic o cantitate foarte mica pe maini apoi imi trec mainile prin suvite in special la radacini iar produsul absoarbe uleiurile naturale. Fac asta in fiecare dimineata fiindca si eu am parul foarte gras.

| doracezara a răspuns:

Asta e problema.te speli prea des.Incearca sa te speli mai rar si pune bicarbonat in sampon, va rezista mai mult. Daca îl prinzi in coada nu poate sa respire firul de par

| anaiulia777 a răspuns:

Du te la farmacie /plafar și caută șampon, balsam, masca pe baza de petrol.