| Gabryellaa a întrebat:

eu ma ingras foarte usor si in ultimele zile am mancat seara mai tarziu si mai mult ca de obicei. Ar trebui sa renunt la micul dejun ca sa nu ma ingras?

9 răspunsuri:
| ღBrunette a răspuns:

Micul dejun este cea mai importanta masa a zilei. Nu micul dejun te ingrasa pe tine, ci faptul ca mananci seara tarziu. Asta e marea problema si la asta trebuie sa renunti. Incearca sa nu mananci dupa ora 18:00. Si de asemenea, incearca sa respecti mesele principale si sa mananci cat se poate de sanatos. Mananca fructe, legume, stai departe de carnea de porc, dulciuri si de bauturile carbogazoase, consuma apa plata cu lamaie daca iti place, iar daca nu, doar apa plata. Si incearca sa faci si putin sport, pentru ca astfel te vei mentine. Dar nu e o idee buna sa renunti la micul dejun, pentru ca si daca vei renunta, tot vei continua sa te ingrasi deoarece mananci la ore tarzii si nu e normal.

| Oana92 a răspuns:

Pentru a slabi trebuie sa mananci sanatos, nu sa renunti la o masa. Trebuie sa ai 5 mese pe zi, 3 principale si 2 gustari. Orice alta varianta te va imbolnavi, mai devreme sau mai tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NICIODATA nu renunta la micul dejun deoarece este cea mai importanta masa, renunta la cina, bea 2 litri de apa, mananca legume si fructe, fa SPORT si renunta la Fastfood, sucuri carbogazoase si dulciuri si o sa ai un stil de viata sanatos!(din cand in cand mai poti face exceptii dar nu foarte multe)
Sper ca ti-am fost de ajutor! Funda!

| ABCD122 a răspuns:

In niciun caz! Ca sa slabesti trebuie sa renunti la cina, nu la micul dejun!

| Annnnnie a răspuns:

Dacă știi că te îngrași ușor, nu e recomandat să începi o dietă drastică care pe urmă să înrăutățească situația și mai mult, prin a te ingrășa la loc și chiar mai mult. La micul dejun nu trebuie să renunți niciodată, fiind cea mai importantă masă a zilei. Ia-o treptat și mănâncă porții mai mici, nu mânca după 19, renunță la dulciuri(zahar) și bea apa mai multă. Nu mânca repede și incearcă să mesteci mai mult mancarea. Nu renunta nici la cină, ci micșorează porția. Nu face excese, mănâncă fructe, bea sucuri de fructe, iar dacă vezi că nici aceste schimbări nu te ajută, consulta un nutritionist.
Să reușești să îți schimbi ușor obiceiurile și vei observa rezultate. Nu uita și de puțin sport, care e recomandat pentru o viață sănătoasă. big grin

| ConstantinIordachescu a răspuns:

Iti recomand emisiunea Ajutor vreau sa slabesc care a fost pe Prima TV. O gasesti pe youtube

| caroline27 a răspuns:

Nu. Micul dejun este cea mai importanta din toate. Ba chiar la micul dejun poti manca mai mult..In restul zilei nu, mai bine nu ai mai manca asa mult la celelalte mese. In rest poti face miscare, bea 2L de apa in fiecare zi, renunta la dulciuri si mesele in oras.

| NickiAle32 a răspuns:

Eu zic sa reduci cate putin din fiecare masa si poate sa incerci o dieta sanatoaa. Nu renunta la micul dejun pentru ca este cea mai sanatoasa masa a zilei.

| Pruedence a răspuns:

Nu! A renunta la micul dejun inseamna a renunta la cea mai importanta masa a zilei! Ar trebui sa renunti la cina! Daca vrei sa slabesti trebuie sa bei multa apa, cam 1-2 litri pe zi,dar sa nu bei in continuu ci doar cand ti-e sete! Daca iti plac sporturile ar trebuie sa joci basket sau volei fiindca te inalti si pierzi si calorii! Ai putea sa renunti si la dulciuri! Vei vedea efectul slabirii imediat,iar inainte sa iei in mana ceva dulce mai bine ia un fruct, a, si consuma in mod moderat alimentele albe precum faina, sarea, zaharul. Sper ca te-am ajutat!