| Venusgirl a întrebat:

TPU
in unele locuri am acnee care trece foarte greu sau nu trece deloc.
Deci,
am aflat ca pentru a avea o pielea ingrijita, sanatoasa si hidratata trebuie sa respecti 3 pasi
1. curatarea.
curatarea eu o fac cu ajutorul unui gel Lorene pentru ten gras. acesta contine zinc activ, acid si extract de aloe. pentru curatare folosesc un burete din extracte naturale care face masaj si curata bine.
2. tonifierea -al doilea pas. pentru tonifierea folosesc o lotiune tonica din gama Lorene pentru ten gras care astupa porii. deci cu dischete deamachiante sterg fata dupa ce am curatat-o.
3. Hidratare- folosesc o crema pentru ten gras din aceeasi gama Lorene. desigur ca o aplic pe fata si fac masaj.

Concluzia e ca procesul anti-acnee trece foarte greu plus la asta nici nu mi se trec petele lasate, chiar daca vad ca fata se simte mai ingrijita si proaspata.

Am decis, deci sa folosesc Zinerit. Da, Da. Stiu ca e de lauda...Dar, cind sa-l aplic? Adica dupa ce pas :curatare, hidratare sau tonifiere? Pentru ca vreau ca sa am o fata ingrijita insa si fara pete sau cosuri. Please... ajutati-ma

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Eu am fost special la dermatolog pentru ca am facut prostia sa incerc o groaza de produse si masti facute in casa impotriva acneei si m-am umplut de acnee.
Acneea este de mai multe feluri, ea apare fie din cauza dereglarii hormonale( la adolescenti, in timpul menstruatie), din cauza stresului, din cauza alimentiatie haotice si neechilibrate, fie din cauza iginei proste.
Deci e musai sa manaci si sanatos pentru a avea o piele sanatoasa, fara prajeli, fara dulciuri ( in special ciocolata si produse care contin ciocolata), sa manaci multe fructe si legume, sa incerci sa reduci cantitatea de lapte si produse din lapte. Sa te speli in fiecare zi pe fata, dimineata si seara, sa bei multa apa, cel putin 2 l de apa.
Eu mi-am gasit cauza acneei, pe sitem nervos dar si dereglare horminale ( in perioada menstruatiei), am folosit tratament ( nu mai am nici un cos), si am facut si un peeling facial ca sa scap de urmele lasate de la cos.
Iar zynerit e un prosdus impotriva cosurilor, usuca cosul ( se aplica doar pe cosuri), nu un produs care te scapa de pete, pentru pete e recomandat crema de galbene, si am mai spus de ea la cealalata intrebare postata de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
Recomand vizita unui dermatolog, pentru un tratament corespunzator
O zi buna.

| Shontellle a răspuns:

Eu iti recomand Mibazon.In ciuda faptului ca e pentru cine e, are un antibiotic foarte puternic si mie deja imi trec intr-o scurta perioada de timp.Am incercat multe alte creme, gen cea de la roche possay, scumpa dealtfel, dar faca efect vizibil.Asa ca, draga mea, iti recomand cu incredere, de asemenea recomand tuturor cu probleme de genul!