| Kasha a întrebat:

Stiti va rog niste retete naturale pentru ten fin sau ceva pentru cosuri?
Fundita raspunsului cu cele mai multe retete folositoare!

Răspuns Câştigător
| Tanamy a răspuns:

Din ce-ţi trece ţie prin cap. Găseşti şi pe net idei.
Eu aveam un program, ca să nu mă încurc:
Luni : mască de faţă cu ulei de măsline şi miere : o linguriţă miere, o linguriţă ulei de măsline, că ajunge. încălzeşti 15-20 secunde, şi aplici pe ten curat. după 30 minute, clăteşti. Nu-i nevoie de cremă.

Marti: ou crud bătut bine + o linguriţă de zahăr + o linguriţă miere. Amesteci bine, zahărul exfoliază uşor pielea.Clăteşti. La sfârşit aplici o picătură de ulei de măsline şi masezi. Nu e nevoie de clătire, după ulei.
Miercuri, joi, vineri - ce găseam în frigider. ori zeamă de lămâie + miere + ulei de măsline, ori pepene galben + pepene roşu + o piersică/banană/orice fruct zemos, amestecat bine.

scrub : tai o felie de roşie şi o dai prin zahăr. exfoliezi tenul aşa. toate legumele şi fructele sunt bune pentru ten. încearcă orice combinaţie vrei. e şi distractiv

12 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Pentru ten fin, zeamă de castraveţi, iar pentru coşuri, trebuie să te duci la dermatolog.
Baftă!

| AikkoxD a răspuns:

3 paşi.

1. Alimentaţie - scapă de dulciuri (poţi să mănânci, dar puţin) şi chipsuri/alte prostii. Mai puţină carne şi mai puţine prăjeli, multe lichide şi fructe/legume.

2. Stai la soare/mergi la mare. Chiar dacă stai în curte/balcon/stradă/etc. dă-ţi cu o cremă de protecţie (încearcă spray, e uşor de aplicat). Soarele usucă toate coşurile şi uniformizează pielea. Dacă mergi la mare, cu atât mai bine, că te ajută şi apa mării.

3. Hidratare - fă-ţi măşti cu miere/ou crud/ulei de măsline/ tot ce ai tu pe acasă. Orice mască de faţă e bună.

Respectă asta şi în maxim 2 săptămâni o să ai tenul perfect. Trebuie doar să-l întreţii după.

| Kasha explică (pentru AikkoxD):

Multumesc mult.Mai astept si alte raspunsuri, dar nu cred ca vor fi mai bune decat ale tale, dar mai astept putin merci.

| AikkoxD a răspuns (pentru Kasha):

îţi dau un pont: măştile de faţă cică se aplică o dată pe săptămână. Eu n-am avut niciun coş, deci nu pot să spun că m-a scăpat de ele. Am folosit zilnic, câte o mască diferită în fiecare zi, în afară de sâmbătă şi duminică- atunci am lăsat tenul liber. Mi-a hidratat pielea şi a făcut-o mai luminoasă.
Sunt măşti naturale, nu ca alea din comerţ care agresează pielea. Ţii masca pe faţă în jur de 30 minute, să-şi facă bine efectul, iar după aplici o picătură de ulei de măsline, ca o cremă. De fapt, înlocuieşte cremele cu ulei de măsline. Măcar acum, cât e vacanţă.

| Kasha explică (pentru AikkoxD):

Adica? Din ce fac fiecare masca? puppy dog eyes

| Kasha explică (pentru Tanamy):

Multumesc mult! Cum adica scrub? puppy dog eyes

| AikkoxD a răspuns (pentru Kasha):

Adică exfoliant.

| Kasha explică (pentru AikkoxD):

Si cum fac cu rosia?

| Tanamy a răspuns (pentru Kasha):

Din ce-ţi trece ţie prin cap. Găseşti şi pe net idei.
Eu aveam un program, ca să nu mă încurc:
Luni : mască de faţă cu ulei de măsline şi miere : o linguriţă miere, o linguriţă ulei de măsline, că ajunge. încălzeşti 15-20 secunde, şi aplici pe ten curat. după 30 minute, clăteşti. Nu-i nevoie de cremă.

Marti: ou crud bătut bine + o linguriţă de zahăr + o linguriţă miere. Amesteci bine, zahărul exfoliază uşor pielea.Clăteşti. La sfârşit aplici o picătură de ulei de măsline şi masezi. Nu e nevoie de clătire, după ulei.
Miercuri, joi, vineri - ce găseam în frigider. ori zeamă de lămâie + miere + ulei de măsline, ori pepene galben + pepene roşu + o piersică/banană/orice fruct zemos, amestecat bine.

scrub : tai o felie de roşie şi o dai prin zahăr. exfoliezi tenul aşa. toate legumele şi fructele sunt bune pentru ten. încearcă orice combinaţie vrei. e şi distractiv

| CrownUp a răspuns:

Pentru a scapa de cosuri, trebuie sa ai grija la alimentatie:sa mananci mai multe fructe si legume, deoarece totul vine din interior, mai poti face infuzii cu galbenele, ca sa deschizi porii apoi sa-ti cureti fata, incet, cu zat de cafea, ...eu am folosit si un tratament de cosuri :Zynerit, sper ca ti-am fost de ajutor :* (insa ar trebui sa te duci si la dermatolog, eu cand am fost mi-a dat si un antibiotic pe langa Zynerit) happy

| Tanamy a răspuns:

Spalate dimineata si seara pe fata, fa un gomaj saptamanal, mananca fructe(mere in special)si sunt creme pentru cosuri.