| SaraH658 a întrebat:

Vreau sa am un ten catifelat si luminos, am incercat o gramada de lucruri dar degeaba.
PS am 14 ani big grin

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.skin79.ro/demachiant-spuma-oxigen-activ-bb-cleanser-skin79.html

Curata tenul in profunzime si il albeste, facandu-l mai luminos.

| EaEmma a răspuns:

Buna!
Pentru a avea si a-ti pastra pielea frumoasa, nu uita niciodata:
Nu fuma si nu consuma alcool (in mod excesiv), fiindca ambele duc la imbatranire prematura, uscarea si ingalbenirea pielii.
Bea cat mai multe lichide, pentru o hidratare cat mai buna (cel putin 1, 5 litri de apa pe zi).
Ai grija de piele cand o expui la temperaturi foarte scazute sau foarte ridicate. Razele solare in exces (si mai ales razele ultraviolete artificiale, produse in cabinete de bronzare) sunt foarte periculoase, cauzand cancer de piele. Mitul conform caruia expunerea excesiva la soare "usuca cosurile" este fals! Expunerea la soare in mod excesiv nu duce decat la arsuri sau leziuni la nivel cutanat, ingrosarea pielii si obturarea porilor cu dopuri de grasime oxidata.
Nu uita de somn! Cu cat lipseste mai mult, cu atat pielea va deveni mai terna, vor aparea cearcane si ochi obositi.
Vitaminele si mineralele asigura mentinerea pielii tinere si elastice. Daca nu vrei sa le iei sub forma de pastile, mananca fructe si legume cat mai multe.
Dieta este si ea un factor important. Nu abuza de sucuri acidulate, dulciuri, cofeina si grasimi. Evita cu orice pret mancarurile de tip fast-food!
Inca o data – nu uita sa te demachiezi!
Masajul facial creste circulatia sangelui, ducand la o piele cu aspect sanatos.
Daca ai cosuri, daca suferi de acnee, mergi la dermatolog pentru tratament, nu folosi produse recomandate de prietene sau din initiativa proprie, pentru ca ai putea sa-ti agravezi situatia!
Nu utiliza sapun sau gel de dus pentru spalarea fetei si nu folosi lotiuni alcoolizate sau alcool pe fata, pentru ca iti ard si usuca pielea.
Nu face exces de fond de ten, pudra si fard.
http://lectiadestil.ro/......si-frumos/

| jaqen a răspuns:

E foarte important stilul de viata.

Ai grija sa mananci sanatos. Vitaminele B, C, E, A si K ajuta mult pielea.

Bea multa apa: in felul asta elimini toxinele si nu ti se deshidrateaza pielea.

Asigura-te ca dormi suficient. In timpul somnului, celulele pielii se regenereaza (nu degeaba ii zice somn de frumusete). 7-8 ore pe noapte sunt necesare pentru majoritatea, dar aici depinde de tine - poate ai nevoie de mai mult.

Fa miscare: cand transpiri, elimini toxinele din corp (in felul asta nu iti mai ies diverse chestii pe fata). In plus, pielea ta o sa aiba si un aspect sanatos.

Nu fuma si evita stresul, astia sunt factori care duc la imbatranirea pielii.

De asemenea, trebuie sa ai grija de pielea ta. Spala-te pe fata de 2 ori pe zi, dimineata si seara. Nu mai mult, nu mai putin. Nu folosi fond de ten sau pudra, iti astupa porii, ceea ce duce la cosuri, si iti si imbatraneste pielea. Daca totusi vrei sa iti acoperi fata cu ceva, foloseste un bb-cream. Nu uita sa te demachiezi seara.

Foloseste tot timpul crema de soare ca sa iti protejezi fata de razele UV. Nu conteaza ca e vara sau iarna, ca ploua sau ninge...ii pot dauna pielii tale oricum, asa ca e bine sa previi asta.

Niciodata nu iti atinge fata. Pe maini porti multi microbi si bacterii pe care trebuie sa ii tii departe de tenul tau. Incearca sa nu iti tii parul pe fata. Daca ai o tunsoare cu breton, prinde-ti parul sau foloseste o bentita, macar cand stai pe acasa. De obicei apar cosuri pe zonele care sunt permanent acoperite de par.

Produse pentru fata nu iti trebuie prea multe, ai doar 14 ani. Pe langa crema de soare si demachiant (doar daca ai nevoie), ia-ti cel mult o crema hidratanta, simpla. Nu e nevoie sa iti dai cu "o gramada de lucruri" ca sa ai un ten frumos.

Daca vrei, poti sa iti exfoliezi pielea folosind zahar, dar doar o data pe saptamana.

Bafta! happy