| Romilacosmin a întrebat:

Vreau sa stiu si eu o solutie pentru indepartarea cosurilor (in afara de zineryt si acnesol). Multumesc!

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Am testat si eu tot felulul de masti facute in casa, tot felulul de creme de la farmacii/plafar, pana cand am mi-am umplut toata fata.
Am fost la dermatolog, si momentan nu mai am nici un cos, fata de vindeca dupa un peeling impotriva petelor ramas de la cos.
Ce am invatat de la dermatolog : intai cauta cauza si tipul acneei si apoi tratateaz-o cu creme potrivite. Acneea e de mai multe feluri si cauze diferite - apare de la stres, de la alimentatia nesanatoasa, de la igiena nu prea corecta ( spalat dimineata si seara cu un sapun antiacneei si apoi sa aplici o crema hidratanta), apare din cauza dereclarii hormonale.
Acneea mea e de la stres, si de la dereglare hormonala, i-am gasit cauza si acum folosesc produse speciale de curatat si ma spal pe fata dimineata si seara.

3 răspunsuri:
| GeorgianaDiaconu a răspuns:

Sincer?laughing Eu ma dau cu zeama de lamaie si dimineata cosul indepartat iar zona ramane putin rosie dar se mascheaza cu foarte foarte foarte putin fond de ten.Indicat ar fi sa nu te dai deloc, o zii dupa aplicare sau am avut un sapun din namol (da..ciudat).Mirosea groaznic dar pur si simplu era perfect.

| cCristiannn a răspuns:

Du-te la cosmeticiana.

| Mitru_Denis_1998 a răspuns:

Eu am incercat sa aplic pe fata o masca, dimineata, din 2-3 ligurite de bicarbonat de sodiu si zeama de lamaie cat sa obtii un amestec omogen. Sper sa te ajute cu ceva.