| anonim_4396 a întrebat:

vreo idee cum sa slabesc intr o saptamana cam 5 kg? nu vreau chestii cu link.happy mersihappy

6 răspunsuri:
| CarmenR a răspuns:

Nu vrei link, totusi eu iti sugerez sa citesti un articol care ti-ar fi de folos in cazul in care doresti sa recurgi la diete. Nu e indicat. http://www.qbebe.ro/......pre_diete. Iar sportul ramane cea mai buna solutie.

| Lllllllllll a răspuns:

Găseşti de fiecare dată motive să nu mergi la sală?
Nici nu e nevoie! Îţi prezentăm o serie de exerciţii pe care le poţi face acasă, cu rezultate excelente.

Singura condiţie este aceea că trebuie să fii perseverentă. O jumătate de oră dedicată în fiecare zi exerciţiilor te va ajuta să arăţi, dar şi să te simţi perfect!

Exerciţiul 1

Stai întinsă pe podea cu genunchii îndoiţi, braţele în lateral.
Ţine câte o greutate de 1, 5 kilograme în fiecare mână.

Ridică şoldurile, astfel încât corpul tău să formeze o linie dreaptă de la umeri până la genunchi.
În acelaşi timp, ridică braţele deasupra pieptului, palmele una în faţa celeilalte, astfel încât greutăţile să se atingă.

Aşteaptă câteva secunde, apoi coboară la poziţia de start.
Repetă exerciţiul de 15 ori.

Exerciţiul 2

Stai cu picioarele depărtate. Ţine o greutate în mâna stângă, în faţa coapselor, palma orientată către interior.

Fă o fandare şi coboară în acelaşi timp braţul, ducând greutatea aproape de sol.

Ridică-te rapid în poziţia de start şi adu braţul în faţă, la nivelul umerilor, balansând uşor greutatea.
Repetă exerciţiul de 15 ori, apoi mută greutatea în cealaltă mână.

Exerciţiul 3

Ţine picioarele uşor depărtate şi o greutatea cu ambele mâini, la ceafă.

Fă o fandare înainte cu piciorul stâng, în timp ce aduci greutatea în faţa ta, cu ambele mâini.
Genunchii tăi trebuie să formeze unghiuri de 90 de grade.

Întoarce-te la poziţia de start.
Repetă exerciţiul de 15 ori, pentru fiecare picior.

Exerciţiul 4

Pentru acest exerciţiu vei avea nevoie de o coardă elastică cu mânere, pentru fitness.
Leagă coarda de o clanţă rezistentă, astfel încât mânerele să îţi ajungă la nivelul taliei.
Stai cu faţa spre uşă, ţinând câte un mâner al coardei în fiecare mână. Coarda trebuie să fie uşor întinsă.
Trage mânerele şi îndoaie genunchii, ca şi cum te-ai pregăti pentru ghemuire.
Revino la poziţia de start.
Repetă exerciţiul de 15 ori.

Pentru a evita accidentările, foloseşte o coardă specială şi asigură-te că este bine legată.

Exerciţiul 5

Pentru acest exerciţiu vei avea nevoie de o minge pentru fitness.
Stai cu palmele pe podea şi picioarele sprijinite pe mingea de fitness, la nivelul tibiei.
Încordează muşchii abdominali şi mişcă apoi mingea cu picioarele către stânga, apoi către dreapta.
Repetă de 15 ori.

(sursa: eva. ro)

Uite si 2 site-uri unde gasesti multe depsre dieta, exercitii fizice= slabit, chiar daca nu vrei link-uri poate te razgandesti : http://www.idieta.ro/
http://slabute.ro/

Nu stiu daca poti slabi 5 kg. intr-o saptamana, dar pana la Craciun poti incerca. Un articol de pe eva. ro : Dacă ţi-ai propus să arăţi demenţial cu ocazia sărbătorilor de iarnă, declară de acum război kilogramelor care te supără! Pune în aplicare aceste şapte sfaturi ca să te simţi bine în pielea ta!

Iar vine Crăciunul şi tot nu ai scăpat de kilogramele în plus care te sâcâiau şi anul trecut pe vremea asta. Poate ai nevoie de un nou plan, de noi sugestii ca să te ambiţioneze şi să scapi o dată pentru totdeauna de ele.

Armele tale secrete sunt:
voinţa
atenţia sporită la ceea ce mănânci
sportul.

1. Redu numărul caloriilor
Restricţionează caloriile în fiecare zi. Încearcă să consumi în fiecare zi mai puţin cu 200 de calorii apelând la multe legume, fructe (însă fără să exagerezi cu ele) în defavoarea dulciurilor şi a grăsimilor nesănătoase.

2. Fibrele menţin senzaţia de saţietate
Alege alimentele bogate în fibre care ţin de foame mai mult timp. Astfel vei simţi sezanţia de saţietate o perioadă mai lungă din zi. Cele mai bune surse de fibre sunt cerealele integrale de orice fel, nucile, caisele, smochinele, prunele, fasolea uscată, mazărea, lintea, năutul.

3. Trei mese principale şi două gustări pe zi
Respectă orele celor 3 mese principale care sunt obligatorii, plus două gustări. Porţiile trebuie să fie mici, astfel vei împiedica apariţia senzaţiei de foame care este greu de stăpânit dacă alegi să mănânci doar la prânz.

4. Micul dejun, cea mai importantă masă a zilei
Cercetările arată că persoanele care iau micul dejun zilnic tind să aibă obiceiuri alimentare mai sănătoase, să-şi îmbunătăţească performanţele cognitive şi să realizeze un mai bun control al greutăţii corporale, cu risc mai mic de apariţie a obezităţii. Caloriile ingerate dimineaţa vor fi "arse" în timpul dimineţii, aşadar, un mic dejun bogat în alimente cu o densitate calorică mare (grăsimi, carne, ouă) nu face decât să ofere energie cu o stare de confort.

5. Nu te înfometa!
Poate ai recurs la acest tip de regim în trecut şi te-ai lămurit pe propria piele că este de-a dreptul inutil. Nu rezolvi problema decât pe moment, pentru că odată ce vei ajunge la greutatea dorită şi începi să mănânci normal, te vei trezi din nou cu kilogramele de care te credeai scăpată. În plus, acest tip de regim urmat pe o perioadă mai lungă poate să declanşeze numeroase probleme de sănătate.

6. Nu evita grăsimile!
Grăsimile sănătoase sunt esenţiale pentru buna funcţionare a organismului. Ştiu, peste tot se vorbeşte să reduci grăsimile în timpul dietei, însă doar pe cele rele/saturate pe care le găseşti în aproape orice produs pe care îl cumperi din comerţ şi în cele de patiserie. La acestea trebuie să renunţi pe cât posibil, însă nu şi la grăsimile sănătoase din nuci, avocado, ulei de măsline sau alt tip de ulei presat la rece, seminţe de floarea soarelui crude, migdale, nuci braziliene, peştele gras.

7. Nu uita să faci mişcare măcar o dată la două zile!
Chiar dacă începi cu plimbările de 30-45 de minute în fiecare zi, tot este bine. Însă pe măsură ce creşte rezistenţa fizică poţi să recurgi şi la alte activităţi, în funcţie de preferinţă. Important este să nu te dai bătută după prima săptămână, ci să menţii obiceiul!

Bafta!

| evelynne a răspuns:

Poti sa slabesti daca nu mananci aproape deloc(ceea ce nu e bine) si mult sport... Macar in 2-3 saptamana cu un regim echilibrat poti da 5 kg. Dar daca tu vrei sa dai intr-o saptamana mananca dim un iaurt fara grasimi pe la 12 o salata pe parcursul zilei poti manca supa si niste fructe, iar seara iar un iaurt sau fruct.

| 93ely a răspuns:

Cu ajutorul sportului, renuntarea la unele mankruri, dulciuri... un meniu mai strict.:*

| oanawww45 a răspuns:

Mi se pare imposibil... daca te gandesti logic -este imposibil

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu bei decat apa si mananci decat dimineata si seara inainte de ora 6, dimineata 2 sendwichiuri iar seara ceva usor un iaurt si paine cu unt