| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua

Nu stiu ce sa mai fac cu ridurile de pe pielea fetei, am inceput de la o varsta foarte frageda sa folosesc foarte multe lotiuni,geluri,creme, masti ect... pentru ca aveam cosuri, la fel nu am baut destula apa, am pierdut noptii intregi nedormite, foloseam fond de ten, pudra ect... si as vrea sa intru intr-un proces de detoxifiere si as vrea sa stiu ce trebuie sa fac si cum trebuie sa fac pentru a scapa de riduri definitiv, si pentru un timp indelungat, va rog frumos sa imi spuneti cum sa scap de riduri.

O zi buna.

12 răspunsuri:
| Florentina_7104 a răspuns:

Hmm,de riduri nu poti scapa, dar poti le poti preveni si iti poti imbunatati aspectul fetei prin a avea o dieta echilibrata si a bea minimum 2, 5 L de apa pe zi.De asemenea incearca in fiecare seara si dimineata sa te speli pe fata cu un gel demachiant, nu sapun pentru ca iti va usca fata si favorizeaza aparitia ridurilor iar apoi aplica o crema hidratanta.De asemenea, evita sa mai folosesti creme ce au in compozitia lor acid salicinic.Acest acid este bun pentru cosuri, dar folosit multa vreme provoaca riduri si alte pagube fetei.Ai putea tine o dieta de detoxifiere cu smoothie-uri din fructe si legume, dar nu mai mult de 3 zile.Iar in ceea ce priveste machiajul, poti recurge la BB cream care nu iti incarca fata si nici nu astupa porii.Pentru vara, ai grija sa folosesti crema cu spf chiar si pe fata, pentru ca soarele nu numai ca iti poate arde fata, dar provoaca si riduri premature. Spf50 este cel mai sigur pentru fata. Daca vrei mai multe detalii, imi poti lasa varsta ta si tipul de ten aici sau intr-un mesaj.Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru Florentina_7104):

Buna ziua

Credeti ca motivul ridurilor, ar putea fi si din cauza noptiilor nedormite si statul exagerat pe calculator sau laptop, pe langa folosirea cremelor nepotrivite pentru varsta?

O zi buna.

| Florentina_7104 a răspuns (pentru anonim_4396):

Noptile nedormite au bineinteles un efect nedorit, dar asta depinde de fiecare persoana, deci nu iti pot spune exact.Creme nepotrivite varstei sunt intr-adevar o problema, incearca sa folosesti creme antirid dupa 23 de ani. Poti incerca creme hidratante naturale(Apidermin, de exemplu)

| OoBunnyoO a răspuns:

Ceea ce a spus Florentina este adevarat, insa nu este nevoie sa bei minim 2.5 litri pe zi. Intre 1.5l - 2l, crede-ma prea multa apa nu este buna. Mie cel putin, mi-a provocat pungi sub ochi. Dupa zilele in care beam prea multa apa, ma trezeam intotdeauna cu pungi sub ochi.
Cat despre crema cu protectie solara, vei gasi foarte greu o crema cu spf 50 si vei gasi si mai greu o crema cu spf 50 care sa se combine bine cu fondul de ten si sa nu fie greoaie sau lipicioasa.
Plus de asta in zilele normale chiar nu ai nevoie de spf 50. Intre 20 si 30 este perfect ok. Iar daca te duci la mare sau stii ca vei sta mult in soare, da atunci poti folosi o crema de fata cu protectie solara mai mare. Dar in mod normal, nu este necesara.
Sfatul meu ar fi sa sa te hidratezi si sa investesti intr-o crema de fata si intr-un fond de ten de calitate, ambele cu protectie solara si foloseste-le oricand, cel putin crema de fata, indiferent ca este vara sau iarna.

| Florentina_7104 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Cantitatea de apa este in functie de fiecarec persoana unele au nevoie de 1.5 l altele de 3l.In zilele normale( aici ma refer la vara) ai mereu nevoiede protectie ridicata.Chiar daca esti sau nu la mare, te expui la acelasi soare si mai ales la aceleasi raze UVA UVB.Ca sa nu mai vorbim dep etele de soare, alunite si chiar si cancer. Poti gasi toate acestea pe net.Sunt diverse forme de protectie solara pentru diverse tenuri si se gasesc usor in farmacii sau pe net, deci asta nu e nicio scuze.Din pacate, foarte putine persoane stiu de efectele negative ale soarelui.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Florentina_7104):

Da, cantitatea de apa necesara difera si este calculata in functie de inaltime, stilul de viata, zona si perioada. Insa, 1, 5 l de apa este cantitatea necesara pentru o femeie de inaltime medie cu activitate normala. Pentru barbati este 1, 9.
Cat despre spf, nu conteaza ca este acelasi soare. Spf-ul se referea la durata expunerii la soare pana incepe sa se arda pielea. O crema cu 15 spf ofera protectie pentru 150 de minute la soare. O crema cu 30 spf ofera protectie pentru 300 de minute s.a. La mare avem nevoie de o crema cu protectie mai ridicata pentru ca stam in soare mai mult. Dar in mod normal, nu este necesar, mai ales in timpul iernii. In mod normal nu prea stai la soare mai mult de sase ore (protectie spf). Cel putin nu in oras.

| Florentina_7104 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Cantitatea de apa nu difera in functie de inaltime, ci greutate.Inaltimea medie si activitatea normala sunt relative, nu exista niciun studiu care sa ateste care este ea exact.http://www.shoppingtherapy-cristina.com/......therm.html Poate te lamureste acest articol.

| anonim_4396 explică (pentru Florentina_7104):

Buna

dar credeti ca daca folosesc numai 2 produse de curatare si o crema hidratanta, si sa nu mai folosesc prea multe produse adica sa nu imi mai incarc fata cu toate demchiantele cremele ect... Credeti ca tenul o sa-si revina, adica o sa se regenereze?

O zi buna.

| Florentina_7104 a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca sa folosesti un gel de curatare dim si seara dupa care sa aplici crema hirdratanta.De asemenea la o saptamana-doua e bine sa te exfoliezi.Incearca sa pui o cantitate mica de zahar in palma cu care sa iti freci fata umezita in prealabil. Face minuni si e 100% ieftin si natural.Asta ar fi ce ai putea face, in afara de a avea grija si de ce mananci.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Florentina_7104):

Uite aici un site care explica exact de ce 1, 5 litri de apa este suficient. Pentru ca in general corpul pierde 1, 5 litri de apa pe zi. Teoretic, da ai nevoie de 2.7 l de fluide pe zi. Insa, hidratarea corpului nu provine numai din apa. Daca avem o dieta echilibrata cu fructe si legume, corpul extrage apa si din alimente. Corpul extrage in jur de 20% apa din alimentatie, ceea ce rezulta in jur de de 2.2l de fluide ramasi. Insa daca adaugi restul lucrurilor pe care le mancam pe zi sau le bem, precum ceaiuri, supe etc, ajungi la 1.5l de apa pe zi. Cantitatea de 2, 5 litri nu se refera la apa, ci la fluide.
Uite aici site-uri care explica si diferenta dintre apa si fluide si faptul ca exista o diferenta intre marimea corpului, activitatea fizica, zona in care locuiesti. Cand esti mai mare ai nevoie de mai multa apa, pentru ca pur si simplu transpiri mai mult. Cand faci mai mult sport, ai nevoie de mai multa apa pentru ca transpiri mai mult. Cand locuiesti intr-o zona calda ai nevoie de mai multa apa pentru ca transpiri mai mult. In fine, aici gasesti explicatia in detaliu.
http://www.netdoctor.co.uk/womenshealth/features/watermyth.htm
http://www.sciencedaily.com/releases/2007/08/070811225126.htm
http://www.mayoclinic.org/......t-20044256

Cat despre protectia solara si pe site-ul dat de tine si pe alte site-uri este exact aceeasi explicatie. 15 SPF reprezinta 150 de minute, 20 spf 200 de minute s.a. Ceea ce pe site-ul dat de tine nu mentioneaza este faptul ca o diferenta intre 15spf (care blocheaza 93%-94%), 30spf (care blocheaza 97%) si 50spf (care blocheaza 98%) aceasta diferenta de 1% (avand in vedere ca eu am recomandat o crema cu 30spf) este importanta pentru cei cu pielea foarte deschisa care au un istoric in familie de aparitie a cancerului de piele. Iar cele cu protectie 50+ pot deveni dauanatoare. Site-urile se refera la cremele cu proectie solara pentru plaja. Deci, daca nu ai o piele foarte sensibila, 30spf pentru o zi normala este suficient. Mai ales ca multe creme de fata cu protectie ridicata mare nu se imbina bine cu fondul de ten si se gasesc destul de greu.
http://www.skincancer.org/......-explained
http://www.skincancer.org/......kin-better
http://www.amodelrecommends.com/2013/07/12/do-i-really-need-to-wear-spf/

| Florentina_7104 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Draga mea, eu iti spun din perspectiva unui doctor dermatolog, tu crezi ce vrei, nu are rost sa ma cert cu tine.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Florentina_7104):

Iar eu iti spun ceea ce si mie mi s-a spus tot de un doctor dermatolog.
Plus ceea ce gasesti peste tot Internet. Pe majoritatea site-urilor acelasi lucru gasesti. Protectie 50 pentru plaja, 30 pentru o crema normala de zi, pentru piele normala si daca nu te expui la soare foarte multe ore.