| Hirockers a întrebat:

Ca baza pentru machiaj pot folosi si crema de zi hidratanta? Imi puteti da exemple de creme de zi pe care le folositi, de care ati auzit sau care va plac?

Răspuns Câştigător
| kitykity a răspuns:

L'Oreal Activ-Futur Efecte: este o crema hidratanta multiprotectoare care confera stralucire tenului, protejandu-l impotriva factorilor de mediu.
Continut: asociere de polifenoli din strugure (antioxidanti capabili sa neutralizeze radicalii liberi), vitamina E pura si filtru UV 8.
Plusuri: protectie completa anti-oxidare, protectie UV, confera stralucire. Minusuri: pret relativ mare.
Lancaster -Aquamilk:
Efecte: hidrateaza si hraneste pielea.
Continut: complexul Bio-Milk, exclusiv la Lancaster, extracte de lapte vegetal.
Plusuri: confera suplete si confort absolut pielii.
Minusuri: pret relativ mare. Farmec-Aslavital:
Efecte: remineralizeaza, tonifica si hidrateaza, reface filmul natural de protectie impotriva deshidratarii, protejeaza tenul impotriva factorilor agresivi ai mediului si radiatiilor UV.
Continut: asocierea complexului hidratant Hydroviton cu argila si uleiuri naturale: jojoba, galbenele si unt de cacao
Plusuri: actiune intens calmanta si cicatrizanta, previne si amelioreaza eruptiile acneice si cuperoza, previne imbatranirea prematura a pielii.
Minusuri: nu are. Nivea Visage - crema hidratanta:
Efecte: mentine echilibrul hidric normal al pielii, preintampina foto-imbatranirea prematura a pielii.
Continut: lecitina, ulei de jojoba, filtre antisolare UVA/UVB si vitamina E.
Plusuri: protejeaza impotriva factorilor nocivi din mediu, fiind ideala ca baza pentru machiaj.
Minusuri: nu are.

Avon - crema de protectie:
Efecte: protejeaza pielea fetei impotriva temperaturilor scazute si vantului.
Continut: vitaminele A, E, D si lecitina, ulei de peste, ulei din soia, amestec de lipide.
Plusuri: hraneste si catifeleaza pielea si calmeaza cele mai puternice iritatii.
Minusuri: nu are.

The Body Shop - lotiune pentru zi:
Efecte: protejeaza, hraneste si catifeleaza pielea.
Continut: vitamina E, ulei din germeni de grau.
Plusuri: factor de protectie 15, confera pielii suplete. Se poate folosi pentru toate tipurile de ten.
Minusuri: nu sunt.

Yves Rocher - Beaute nature:
Efecte: reda luminozitatea tenului si hidrateaza pielea
Continut: extract de nalba, vitaminele A, B, C, E si F.
Plusuri: buna baza de machiaj.
Minusuri: pret relativ mare.

Oriflame - crema cu multivitamine:
Efecte: confera luminozitate si estompeaza imperfectiunile pielii.
Continut: vitamina E, provitamina B5, vitamina A, C, acizi de fructe, glicerina, extract de gingo biloba, revitalin BT, Phycostimulant concentrat.
Plusuri: actiune impotriva radicalilor liberi prin combinarea diferitelor vitamine care vor proteja pielea impotriva imbatranirii premature.
Minusuri: pret mare.

Elmiplant - crema nutritiva de zi:
Efecte: catifeleaza pielea si o inunda de prospetime. Protejeaza impotriva agresiunilor exterioare, mentinand nivelul de hidratare necesar.
Continut: aloe vera, lanolina, glicerina.
Plusuri: ofera protectie UV. Este calmanta si regleaza secretiile glandelor sebacee.
Minusuri: nu sunt.

5 răspunsuri:
| Emmeii a răspuns:

Bună.

Eu foloseam o cremă de faţă normală, non grasă ( este chiar indicată folosirea unei creme pentru ca pielea să nu arate îmbătrânită iar fond de tenul să se întindă uniform ), dar acum am de la L'Oreal un primer foaarte bun, deşi e scump http://mybeautydoctor.blogspot.ro/......thing.html ( eu l-am luat de la o prietenă muult mai ieftin ) şi e foarte bunn, lasă pielea atâââât de fină şi poţi aplica doar o cantitate mică pentru că e de-ajuns.

Sper că am ajutat!
O zi bună!

| dianainsta01 a răspuns:

Bioderma este foarte buna, si chiar poate fi folosita ca baza(scrie pe ea). Nici cele de la L'oreal nu sunt rele.

| PokemonPew a răspuns:

Depinde de tenul tau, eu iti recomand crema hidratanta de zi cu extract de musetel, am folosit si eu si mama iar peste o saptamana o sa-ti apara rezultate pe fata si o sa ai o piele catifelata. Funda?

| razvanytb a răspuns:

Apidermin este foarte buna si descurajeaza cosurile crede-ma

| Elii13 a răspuns:

Inainte de a te machia poti sa te dai cu crema de la Nivea care intra in pile foarte repede si face pielea mai catifelata, alte creme bune pe care le-ai putea folosi sunt cele de la garnier, l'oreal, vichy si cele care contin ulei de jojoba, miere, vanilie.