| ilinc a întrebat:

Care e diferenta dintre bb cream si cc cream?

Răspuns Câştigător
| AnonimaXDD a răspuns:

Pai e difernta de nuanta...
Primul dintre produsele care imbina o crema hidratanta cu un fond de ten lejer, ( BB Cream)-''balsam de infrumusetare". Produs creat, la origine, pentru acoperirea cicatricilor pacientilor care au suferit arsuri sau interventii chirurgicale. Astfel, crema BB hidrateaza pielea, acopera imperfectiunile, ofera protectie solara, mascheaza cearcanele, amelioreaza ridurile fine, uniformizeaza nuanta tenului si ii confera stralucire.

CC Cream este fratele mai mic al cremei BB, numele sau fiind o prescurtare de la color control(„corectarea culorii") Spre deosebire de BB Cream care ascunde discret roseata pielii si uniformizeaza nuanta tenului, CC Cream se apropie mai mult de un fond de ten, decât de o crema hidratanta. Si CC Cream este un produs multifunctional si hidrateaza pielea, ascunde imperfectiunile, ofera protectie solara, minimizeaza porii, matifiaza, dar corecteaza culoarea tenului printr-un procent de pigmenti de fond de ten mult mai mare decât cel al unui BB Cream. In concluzie, CC Cream are putere de acoperire mai mare decât un BB Cream, dar nu este considerat fond de ten pentru ca primeaza efectele de ingrijire si tratament pentru piele si mai putin cele de machiere.

1 răspuns:
| Man_Eusebiu_1998 a răspuns:

Diferența dintre BB și CC creme este subtil - CC, în general, reprezintă pentru "Corectarea culoare", iar produsele sunt destinate să abordeze aspecte precum roșeață sau sallowness (de obicei, cu fracțiune de lumină de difuzie)