| AndreeaA377 a întrebat:

Care este cel mai sanatos aliment din lume?
Bananele constipa?
Laptele are doar calciu sau si altele?
Branza are mai mult calciu decat laptele?
Iaurtul este bun la digestive?
Apa este sanatoasa?

3 răspunsuri:
| AnnaaaMaria a răspuns:

După cum a spus și cealaltă persoană, nu există cel mai sănătos aliment din lume. Alimente sănătoase sunt alimentele pe care le știe și străbunica ta (cu siguranță ea nu știe de cheeseburger, hamburger, shaorma etc). Alimentele sunt sănătoase atâta timp cât nu sunt injectate cu tot felul de porcării.
Bananele sunt eficiente și în constipație și în diaree, iar pentru a evita constipația consumă la fiecare masă legume pentru că ele conțin multe fibre și cu siguranță nu te vei constipa.
Laptele conține în mare parte calciu, dar nu numailaughing dacă ar avea doar calciu ar fi lapte=calciu, dar mai conține și vitamina D, vitamina B5, precum și proteine și lipide.
Brânza nu are mai mult calciu decât laptele. Brânza este mai bogată în grăsimi și proteine.
Iaurtul este bun la digestie atâta timp cât nu este consumat cu alimente necorespunzătoare. Pentru o digestie mai bună, poți consuma după masă niște ananas care ajută.
Apa este sănătoasă și ea dacă este apă de calitate. Apa tratată cu clor, apa plină de nitriți și nitrați clar nu e sănătoasă. Zilnic avem nevoie de apă pentru a funcționa optim ca și organism, nicio parte a corpului nostru nu iubește deshidratarea

| Moryami a răspuns:

Nu exista cel mai bun fruct din lume. Toate fructele au cate ceva de care avem nevoie happy

| tacitacitaci a răspuns:

Tot ce este in exces dauneaza. Apa este sanatoasa, dar exista intoxicatie cu apa. Nu exista "cel mai sanatos aliment din lume". Exista unele mai sanatoase decat altele(de exemplu: spanacul vs. hamburger), dar fiecare aliment are o parte in care exceleaza. Laptele are si altele. Are grasimi si multe altele(poti cauta asta pe google). Nu stiu. poti cauta in schimb, sigur s-a gandit cineva sa vada daca iaurtul este bun la digestie.

Nu stiu nici daca bananele constipa. Am mancat o data 4-5 banane una dupa alta si nu am avut nici o problema. La intrebarile tale conteaza foarte mult si aparatul digestiv si corpul. Degeaba mananci lapte sau branza daca nu ai magneziu care ajuta la asimilarea lui in organism.