| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt beneficiile alergatului regulat seara? (jogging) eu alerg o ora cu pauze bineinteles seara de la 21:30 la 22:30!happy este ok? multumesc p.s: sunt adolescenta!happy

Răspuns Câştigător
| Bogde a răspuns:

Da sigur ca ajuta. Eu cred ca ar trebui sa te tii de aceste exercitii.
Sper ca te-am ajutat.
Mult Succes!

18 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Asa sa faci.

| WR104 a răspuns:

Dimineata trebuie facut asta daca ai timp.

| anonim_4396 explică (pentru WR104):

Pot si dimineata...de ce spui asta?

| WR104 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dimineata aerul este mult mai curat decat seara si in plus esti odihnita dupa somn, este cel mai bun moment.

| VladPetcu a răspuns:

Este foarte bine si te mentii in forma.
Prin exercitii zilnice iti intaresti sistemul imunitar.
Sper ca te-am ajutat.
Mult Succes!

| anonim_4396 explică (pentru VladPetcu):

Ajuta la modelarea corpului? adica sa ai abdomen si picioare frumoase?happy

| anonim_4396 explică (pentru Bogde):

Cu siguranta! multumeschappy mult succes de asemeneahappy

| Bogde a răspuns (pentru anonim_4396):

Da sigur ca ajuta. Eu cred ca ar trebui sa te tii de aceste exercitii.
Sper ca te-am ajutat.
Mult Succes!

| Quanah a răspuns:

Exercitiile fizice, in special jogging-ul, iti ajuta articulatiile sa se mentina sanatoase. Fara miscare, risti sa te imbolnavesti la articulatii iar mai apoi vei avea nevoie de interventii chirurgicale + multe ore de recuperari! Cu toate astea, alergatul seara iti tonifiaza musculatura picioarelor, a feselor si a mainilor, pentru ca evident, cand alergi trebuie sa misti mainile happy Daca mai ai intrebari, click pe "Raspunde" la mesajul meu sau trimite-mi un mesaj si te ajut happy

| anonim_4396 explică (pentru Quanah):

Da misc mainile! incerc sa alerg cat de corect se poate. Voiam sa te mai intreb, daca mananc in pauza pe care o iau un mar mic are ceva? ma racoreste parcalove struck pauza sa stau jos nu iau...merg usor, incet in timp ce mananc marul...este ok? sau sa renunt la mar?

| Quanah a răspuns (pentru anonim_4396):

Se spune ca daca mananci 3 mere pe zi, te ajuta sa slabesti. E ok daca il mananci, nu contine grasimi, doar vitamine! Poti incerca si o limonada mai acrisoara, de preferabil fara zahar. Sa bei 2l pe zi pana in pranz

| VladPetcu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are absolut nimic, ba chiar este foarte binewinking

| werewolfbruno a răspuns:

Eu fac in fiecare zi inot o ora(fara pauze) si de 3 ori pe saptamana aikido 1 ora(fara pauze) o ora pentru tine de jogging e foooaarrrrrtttteee putin trebuie sa faci 3 ore cu 4 pauze!(ca sa te menti)

| anonim_4396 explică (pentru werewolfbruno):

Sincer mi se pare enorm ce spui tu! inotul este mai usor nu transpiri asa...joggingul este mult mai epuizanthappy

| VladPetcu a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci eu ti-am zis o ora pe zi oricand ai tu timp iti este suficient. pentru picioare si abdomen cum vrei tu.
Fundita?

| werewolfbruno a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaa si daca ti se pare mult cate kg ai? 90-70?

| anonim_4396 explică (pentru werewolfbruno):

Nu...am 55winking

| MadalinutzaDragutza a răspuns:

E bine ca faci sport in fiecare seara! Alergatul te ajuta sa iti mentii forma fizica si iti creste rezistenta! Si in plus o sa ai niste picioare...(nu faci celulitawinking )

| Bogde a răspuns:

Alergatul este un exercitiu cardio foarte bun, insa sunt niste lucruri pe care e neaparat sa le ai in vedere. In primul rand incalzirea articulatiilor. Daca inainte de a incepe sa alergi nu relaxezi articulatiile prin exercitii de streching si de asemenea prin mers alert si constant, macar 5 minute(10 ar fi ideal), risti sa ai parte de niste inflamatii a caror recuperare poate dura pana la 6 saptamani.(http://www.maraton.info.ro/fasciita-plantara-probleme-cu-calcaiul.html -asta e doar un exemplu, poate cea mai frecventa probleme intalnita la cei care alearga si nu se incalzesc calumea inainte). In al 2-lea rand, daca alergi atat de mult, e recomandat sa o faci pe suprafete special concepute pentru asta, cum ar fi tartarul(folosit pe pistele de atletism sau pe stadioane) sau pe banda. Daca alergi zilnic o ora pe asfalt, e foarte probabil ca dupa o perioada de cateva luni de zile sa ai probleme cu articulatiile. Legat de alergatul seara, e bun daca ai un organism care iti permite sa faci asta. Eu de exemplu daca alerg o ora seara, de pe la 21:00 pana la 22:00, pot dormi pe la 2-3 dimineata. Daca insa nu ai probleme cu somnul, poti alerga inclusiv seara. Acum am vazut ca postul e scris in 2012 :)), dar voi posta totusi comentariul, poate va fi util cuiva.