| Ruxandra15 a întrebat:

Ce imi recomandati pentru cresterea parului,tinand cont ca jumatate din el este vopsit lunar si este foarte lung, iar pentru gresterea genelor si sprancenelor in afara de ulei de ricine ce pot folosii?

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Daca-ti vopsesti atat de des parul, te vei intreba peste 4-5 ani de ce nu mai ai fire pe cap! Incearca sa te vopsesti o data la 6-7 luni, nu luna de luna. Nici nu este recomandat sa iti aplici atat de des vopseaua. Tu nu vezi, dar corpul tau simte cu siguranta chimicalele pe care le absoarbe de la o vopsea!

Pentru cresterea parului foloseste tratamente dese 1-2 ori pe saptamana cu ulei de masline caldut aplicat de la radacina pana la varfuri si incearca sa stai cat mai mult cu el sau chiar si peste noapte. Parul sa fie infasurat intr-un prosop pentru a evita patarea fetei de perna. Daca vei face asta cam 10 sedinte, rezultatele se vad.
In uleiul de masline poti aplica si ulei de ricin daca doresti, ambele sunt bune pentru cresterea parului, hidratare si stralucire.

Sau un alt ulei este cel de nuca de cocos, este ffff bun pentru orice tip de par si pentru orice afectiune, fie pe interior cat si exterior. Se foloseste acelasi procedeu ca cel de masline.
Uleiul de cocos se gasesc in magazinele naturiste sau pe internet. Eu am luat un borcan la aproape 500 ml cu 45 lei.
Pentru gene si sprancene foloseste tratamentul de la Mavala il gasesti si in farmaciile Sensiblu. De la Mavala sunt si alte tratamente precum si pentru cresterea unghiilor, cat si oje.

| Ademira a răspuns:

Nu il mai vopsi asa de des. De ce il vopsesti asa de des daca nu creste? Pentru cresterea genelor incercasem eu o chestie de la Foltene care la mine a functionat. Pentru cresterea parului trage un ochi aici : http://www.tpu.ro/......crieti-mi/

| Ruxandra15 explică (pentru Ademira):

Creste si vopsit il am pana la mijloc dar fiindca jumate a fost negru acum e maro si arata urat normal ca trebuie iarasi vopsit sa se revada degradeul. Nu il vopsesc la radacina ci la varfuri. Tai din el saptamanal dar degeaba.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Ruxandra15):

Daca ai fost brunet, trebuia sa-ti faci decapaj la salon, de ati inlatura vopseaua si apoi sa-ti aplici saten inchis sau ce culoare doresti. De negru scapi fff greu si asa cum procedezi mai mult ti-l distrugi. Decapajul se face numai la salon si nu-ti distruge parul. Abia apoi se vopseste cu culoarea dorita.